STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovnianske múzeum nedávno otvorilo novú výstavu v hájovni z pohraničnej rusínskej obce Malý Lipník.
Etnografka Katarína Babčáková informovala, že ide o objekt, ktorý od začiatku 80. rokov minulého storočia stojí v areáli skanzenu pod hradom a má zaujímavú minulosť.
„Hájovňu dal v roku 1890 postaviť barón Gejza Salamon Alapi a v nej zamestnal a ubytoval hájnika, ktorý spravoval lesy, ťažbu a lov zveri," priblížila Babčáková.
Špáry vyplnené machom
Ležala v centre obce, v okolí ktorej sa nachádzajú rozsiahle ihličnaté lesy. Od 1. svetovej vojny do roku 1980 sa v nej vystriedalo niekoľko správcov, po 1. svetovej vojne to bol napríklad vojnový invalid Gábor, väznený pre obvinenie z pašeráctva.
„V rokoch 1953 až 1960 bol správcom Andrej Mariančik z Rudnian, polesie vtedy spravovalo asi 3000 hektárov lesov a zamestnávalo 20 ľudí. Posledným tam bývajúcim správcom bol Ján Vojtech Klikáč z Obýc," doplnila Babčáková.
V roku 1980 objekt Lesný závod v Podolínci odovzdal do expozície ľudovej architektúry.
Hájovňa mala pôvodne viacpriestorový pôdorys a bola zrubovou stavbou so „špárami" vyplnenými machom, bez vodovodu, s elektrinou a vykurovaním pomocou kachľových pecí.
Pôvodná identita a duch
Po presune do areálu múzea sa zrubové steny a strop omietli maltou, postavil sa suterén s klenbovým stropom a zmenila dispozícia. Pôvodne ju chceli využiť ako okresnú hvezdáreň, slúžila však na prevádzkové účely múzea i ako výstavná miestnosť.
„Chceli sme jej dať identitu a ducha, ktorý jej pôvodne patril. V expozícii predstavujeme bývanie a pracovňu horára s rodinou od polovice až do druhej tretiny 20. storočia. Časť miestnosti slúži ako multifunkčný priestor," priblížila Babčáková.
V rámci prípravy došlo k obnove omietok, maľovky, elektrického vedenia i drevenej doskovej dlážky. Tie boli poznačené transferom a výstavbou v 80. rokoch.
„Spolu s kolegami sme pozháňali originálne, pôvodné maliarske valčeky na stenu, bakelitové elektrické zásuvky a vypínače, originálne keramické sťahovacie elektrické lampy, textilné bytové doplnky, periny, kotol či piecku, a tiež poľovnícke doplnky. Svoj domov tu našli i lesnícke knihy, dedičstvo po mojich strýkoch horároch," uzatvára etnografka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.