TATRANSKÁ LOMNICA. Múzeum Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici je opäť otvorené. Počas uplynulých dvoch týždňov prešli výstavné priestory, ako aj samotné exponáty pravidelnou každoročnou údržbou.
Úplne novú podobu dostala dioráma montánneho vegetačného stupňa, ktorej dominuje svorka vlkov s mláďatkom. Informovala o tom koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová.
Namiesto tapety maľba
Pôvodne sa v dioráme nachádzali aj medveď a rys, múzejníci sa však po rokoch rozhodli pre zmenu.
„Keďže nám do zoologického zbierkového fondu pribudol ďalší uhynutý vlk, povedali sme si, že práve tieto šelmy by mohli byť novou dominantou diorámy,“ ozrejmila Gabriela Chovancová, zoologička Štátnych lesov TANAPu, ktorá je zároveň i kurátorkou zoologických zbierok Výskumnej stanice a Múzea TANAP v Tatranskej Lomnici.
Spolu so štvoricou vlkov v nej dostal priestor tiež hlucháň a dve sovy. Starú fototapetu nahradila umelecká maľba. Celý výjav sa odohráva na svitaní, atmosféru východu slnka navodzuje vyobrazenie horského lesa, do ktorého pomedzi stromy prenikajú prvé lúče slnka.
Ďalšie novinky
Aby dioráma vydržala ďalšie roky, všetky drevené prvky imitujúce les, rovnako ako aj mach, museli jej tvorcovia zakonzervovať. Podľa kurátorky zoologických zbierok sa múzejníci s výskumníkmi postupne chystajú vdýchnuť nový život i ďalším priestorom v expozícii.
„Už v tejto chvíli máme predstavu, ako by sme mohli oživiť submontánny vegetačný stupeň. Uvažovali sme nad tým, že by sme vytvorili aj vodný biotop, keďže bobor je dnes aktuálna téma, takisto aj líška a jazvece by mohli prevažovať v podhorí. Dosť materiálu máme aj do biotopu kosodreviny, kde by mohol dostať priestor napríklad medveď,“ doplnila Chovancová.
Vyvetrali a mohli otvoriť
Múzejníci zároveň aj v tomto roku vymenili všetky trojrozmerné exponáty rastlín v botanickej záhrade. V presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne sa momentálne nachádza približne 150 druhov kvetov vrátane exponátov zaliatych v polyesterovej živici. Medzi nimi je napríklad i plesnivec alpínsky, klinček ľadovcový, horec Clusiov či horec jarný.
Dvojtýždňový maratón prác zavŕšila fumigácia, teda plynovanie priestorov, až po ich dôslednom vyvetraní mohlo múzeum opäť privítať návštevníkov. Vstup do priestorov expozície je podmienený aktuálne platnými opatreniami podľa covid automatu. Vysoké Tatry, ako aj celý okres Poprad sa v súčasnosti nachádzajú v čiernej farbe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.