SPIŠSKÝ ŠTVRTOK. V Spišskom Štvrtku pripravujú obnovu stredovekej kaplnky Nanebovzatia Panny Márie. Zahŕňať bude stavebné, sanačné a reštaurátorské práce, ich celková predpokladaná hodnota bola stanovená na takmer 624-tisíc eur bez DPH.
Tamojšia farnosť už vyhlásila verejné obstarávanie na dodávateľa prác.
Stavebné práce a inštalácie na kaplnke z 15. storočia sa budú týkať sanácie kaplnky a podzemnej chodby, ako aj okolitých terénnych úprav, vyplýva to z dokumentov zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.
Počíta sa s hydroizoláciou obvodových murív aj nad klenbou podzemnej chodby. V kaplnke pod plochou lavíc budú umiestnené nové podlahy. V zámere sa spomína aj odstránenie porúch v rámci statiky, temperovanie kaplnky a jej osvetlenie, rovnako aj podzemnej chodby.
Reštaurátorské práce budú zahŕňať reštaurovanie pôvodnej omietky na klenbe kaplnky, vytvorí sa nová sanačná omietka na stenách kaplnky a spojovacej chodby pod terénom. Reštaurovať sa budú i kamenné články v interiéri aj v exteriéri, tiež stredoveká nástenná maľba na južnej fasáde.
Mala to byť rodinná hrobka
Kaplnka zasvätená Nanebovzatiu Panny Márie bola postavená na podnet Štefana Zápoľského, ktorý v tom čase bol dedičným spišským županom, uhorským magnátom, kapitánom Horného Uhorska a krátko i uhorským palatínom.
„Dôvody, prečo dal kaplnku postaviť vtedy a práve v Spišskom Štvrtku, sa rozchádzajú. Podľa jedného názoru v roku 1472 ležal ťažko chorý vo vtedajšom mestečku Spišský Štvrtok a v ňom chcel byť pochovaný. Preto dal urýchlene postaviť poschodovú rodinnú hrobku, čo podporovala i kňažná Hedviga, manželka Štefana Zápoľského. Keď sa zo svojej nemoci vyliečil, zmenil názor a stavbu už celkom nedokončil,“ informuje obec Spišský Štvrtok na svojej internetovej stránke.
O 15 rokov neskôr však dal Zápoľský postaviť oveľa väčšiu kaplnku s rodinnou hrobkou na Spišskej Kapitule, kde bol aj pochovaný spolu s členmi svojej rodiny.
Kaplnka v Spišskom Štvrtku podľa samosprávy v mnohom pripomína i niektoré časti Dómu sv. Štefana vo Viedni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.