JAKLOVCE. Lockdown nám síce nedovoľuje vyraziť na ďaleké túry a výlety, obmedzujúce pravidlá však môžeme povýšiť na niečo pozitívne a situáciu využiť na to, aby sme lepšie spoznali kúty, ktoré máme doslova pod nosom, no akosi sme sa tam ešte nedostali.
Obyvatelia Dolného Spiša si môžu napríklad vychutnať krásnu prírodu v blízkosti miest, ktoré sa významne zapísali do historických záznamov.
Výlet sa začína v obci Jaklovce, ktorej vznik siaha do 13. storočia a v priebehu ďalších storočí patrila do panstva Zápoľských, potom Thurzovcov a napokon Csákyovcov.
Nerastné bohatstvo v tomto regióne zabezpečovalo ľuďom obživu i technický rozmach a dolina s prívlastkom hladová bola istý čas pomerne dobre prosperujúcou.
Margecianske prvenstvo
Ľudia napríklad, okrem iného, zistili, že okolité kopce sú výbornou zásobárňou vysokopercentného vápenca.
Najstaršie údaje o jeho ťažbe a spracovaní pochádzajú zo susednej obce Margecany. Už v roku 1839 tam bolo vypálené prvé vápno v primitívnych poľných peciach.
O niekoľko desaťročí neskôr vyrástol v Margecanoch aj závod na výrobu vápna a vápenka, ktorá dodnes stojí pri hlavnej ceste medzi Jaklovcami a Margecanmi, je druhou najstaršou vápenkou na Slovensku.
Ako uvádza margecianska obecná kronika, v rokoch 1885 až 1893 ju dala postaviť dvojica majiteľov Virt a Koláczek.
O tri roky neskôr od nich fabriku kúpil viedenský podnikateľ Erich Gasch, ktorý dal k jednej šachtovej peci pristaviť ďalšie dve a takto vyrábali vápno až do konca druhej svetovej vojny.
Vápenka v tých časoch produkovala asi tritisíc železničných vagónov vápna ročne a zásobovala ním aj maďarský Miškovec a poľskú Halič.
Zdrojom vápenca pre fabriku sa stal nielen kopec, pod ktorým sa nachádza, ale aj blízka Kurtova skala (791 m n. m.) nad obcou Jaklovce.
Na mapách a v geografickom názvosloví ju možno nájsť aj pod názvom Kurtavá skala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.