POPRAD. Víťazom 28. ročníka a držiteľom Grand Prix Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF) v Poprade sa stal slovenský film režiséra Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.
Rozhodla o tom trojčlenná medzinárodná porota v zložení Steve Lichtag (Česká republika), Jerzy Porębski (Poľsko) a Mária Dutková (Slovenská republika), informovala riaditeľka festivalu Mária Hámorová.
Porota ocenila dokonalé dramatické uchopenie príbehu prelezenia najťažšej cesty v juhozápadnej stene Everestu štvoricou špičkových slovenských horolezcov v roku 1988.
Najväčšia tragédia v dejinách slovenského horolezectva, pri ktorej počas zostupu z Mt. Everestu zahynuli Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just, je zobrazená cez emócie vedúceho expedície.
Talent režiséra umožnil citlivým spôsobom poukázať na jej príbeh a následky.
Barabášovi ocenili aj druhý film
Festivalová porota, ktorá si od 14. do 17. októbra pozrela všetkých 45 súťažných filmov z 15 krajín, sa rozhodla udeliť aj ďalšie ocenenia.
Cenu poroty získal slovenský film režiséra Rastislava Hatiara Nechcený autoportrét za príbeh straty priateľa originálne uchopený cez rozhovory realizované zvláštnym autorským spôsobom.
Cenu za najlepší krátky film získal kanadský režisér Jay Trusler za film Nebula, pri ktorom porotu zaujalo hlavne umelecké stvárnenie technickej náročnosti vzniku originálnej fotografie.
Cenu za najlepší horolezecký film získal poľský režisér Stanisŀaw Berbeka za film Dreamland.
V tomto prípade porota ocenila emotívnu výpoveď syna o živote a výnimočnosti svojho otca.
Druhou cenou, ktorú na tohtoročnom MFHF v Poprade získal Pavol Barabáš, je cena za najlepší dobrodružný film, ktorou porota ocenila jeho film Salto je kráľ.
Je to príbeh výnimočnej partie kamarátov, ktorá ani v najextrémnejších podmienkach nestráca humor a pozitívnu energiu.
Cenu diváka získal Rastislav Hatiar
Porota sa rozhodla udeliť aj dve čestné uznania.
Prvé získal režisér Peter Mortimer (USA) a jeho film Reel Rock 14: Štáty podľa Joea za skvele postavený príbeh o prepojení životných filozofií rôznych kultúr a generácií.
Druhé čestné uznanie si z Popradu odnáša český režisér Jan Šimánek za film Ufo life, ktorý je dokonale pravdivou výpoveďou o dráhe vrcholového horolezca a jeho rodinnom zázemí.
Už tradične sa na popradskom festivale udeľuje aj Cena diváka, o ktorej rozhodujú festivaloví diváci.
Tento rok sa hlasovanie uskutočnilo online formou a divácku cenu si z 28. Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade odnáša film slovenského režiséra Rastislava Hatiara Nechcený autoportrét.
Festival prvýkrát online
Medzinárodný festival horských filmov sa koná v Poprade pravidelne druhý októbrový týždeň už od roku 1993.
Popradský festival je jedným z 26 členov Medzinárodnej aliancie pre horský film.
Do festivalovej prehliadky sa prihlásilo celkovo 98 filmov z 18 krajín, z ktorých organizátori do súťažnej prehliadky vybrali 45 snímok z 15 krajín.
Po prvý raz v histórii sa konal festival formou online projekcií.
Naživo sa premietalo iba prvý festivalový deň, a to v Kine Iskra v Spišskej Novej Vsi.
Sprievodným podujatím 28. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov bola výstava slovenského karikaturistu Vlada Mešára Veselo i smutne o horách slovenských, ktorá bola nainštalovaná v priestoroch popradského nákupného centra.
Nasledujúci 29. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov sa v Poprade uskutoční 13. až 17. októbra 2021.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.