SPIŠSKÝ HRHOV. Verejná lesná sauna situovaná na úbočí Medvedieho vrchu neďaleko Spišského Hrhova si z odovzdávania prestížnej architektonickej súťaže CE ZA AR 2020 odnáša Cenu verejnosti.
Zvíťazila v online hlasovaní na portáli cezaar.tv. Z celkového počtu vyše 7200 hlasov ich získala vyše tisíc.
Lesná sauna bola nominovaná v rámci kategórie "Fenomény architektúry", ale v tejto kategórii cenu nezískala.
Cestuje celé Slovensko
Cena verejnosti putuje do rúk tvorcom nezvyčajnej sauny kvartetu architektov, Danici Pištekovej, Anne Cséfalvay, Marianne Maczovej a Veronike Michalíkovej.
„Objekt sauny sa ocitol v kategórii Fenomény ani nie tak pre svoju formu, ale skôr pre program, ktorý toto dielo prináša. Nečakaný objekt zasadený v krajine vytvára špecifickú atmosféru a zážitok, za ktorým cestujú ľudia z celého Slovenska. Zrodil sa novodobý fenomén trávenia voľného času,“ chválila odborná porota saunu pri jej nominovaní.
Autorky umiestnenie sauny pomenovali ako čarovné miesto za dedinou s výhľadom na Spišský hrad.
„Bohužiaľ, sme sa tam my samy ešte nesaunovali, aj keď sme saunu dizajnovali tak, aby sme sa tam všetky štyri raz spolu zmestili, ale ako sa hovorí, aj obuvníkove deti chodia bosé,“ povedali pred časom pre architektonický portál archinfo.sk.
1 700 rezervácií
Investorom stavby, ktorej náklady predstavovali 12-tisíc eur, bolo občianske združenie Centrum architektúry.
Finančné prostriedky pochádzajú z crowdfundingovej kampane, objekt bol postavený obecnou stavebnou firmou a dodnes je prevádzkovaný a udržiavaný výhradne miestnymi.
Na projekte spolupracovalo aj združenie Čierne diery. To na svojom facebookovom profile píše, že sauna získala Cenu verejnosti a tú možno interpretovať aj ako cenu Miss Sympatia.
„Projekt Lesnej sauny, ktorý inde považovali za nemožný, našiel v Spišskom Hrhove skvelé miesto. Za rok fungovania si Lesnú saunu rezervovalo zhruba 1 700 ľudí, aj na rok dopredu. Nemuseli sme riešiť žiadny vandalizmus, len drobné opravy. Sami sme nečakali, že bude tak dobre fungovať a že za ňou budú cestovať aj ľudia zo zahraničia. Ubytujú sa u miestnych, navštívia okolie, pozrú si pamiatky,“ popisuje ďalej princíp fungovania sauny združenie, ktoré sa snaží nadchnúť ľudí pre zabudnutú históriu Slovenska.
Vyrastú verejné sauny aj inde?
Čierne diery v statuse na sociálnej sieti tiež potvrdili, že od postavenia sauny ich kontaktovalo aj 20 ľudí z rôznych regiónov, ktorí by chceli podobný projekt.
„Pre nás bola vzorom sauna v Dúbravici a ďalšie škandinávske projekty. Možno sa na Slovensku naozaj rodí nový fenomén trávenia voľného času. Aspoň si ľudia v saune oddýchnu od stresu.“
V kategórii „Rodinné domy“ do finále postúpil projekt z Prešova pod názvom „Dom pre brata“ od architektov Pavla Šilla a Sylvie Šillovej.
Stavbu situovanú v novovznikajúcej obytnej štvrti Šidlovec porota charakterizovala ako sympatický rodinný domček, ktorý vyniká svojou materialitou betónových fasád. Rodinný dom z Prešova nomináciu napokon nepremenil.
Rekordný ročník
Výsledky súťaž CE ZA AR 2020 boli vyhlásené počas priameho prenosu v stredu večer. Vyhlasovateľom je Slovenská komora architektov.
Ocenenie už 19. rok upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov.
Odborná porota vybrala tento rok rekordných 21 nominácií z historicky najväčšieho počtu prihlásených diel.
Do finále sa pokúšalo prebojovať viacero zaujímavých stavieb z východného Slovenska ako Galéria Múr v Prešove, Bachledka – vrcholová vybavenosť v Bachledovej doline či budova Vinárstva Chateau Grand Bari v tokajskej obci Veľká Bara.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.