KEŽMAROK. Storočná voda neušetrila v roku 2010 ani Kežmarok. Zaliala ulice, so sebou brala všetko, čo jej stálo v ceste. Najkritickejším dňom bol 4. jún.
„Intenzívne dlhodobé dažďové zrážky v mesiacoch apríl a máj v meste Kežmarok a jeho okolí mali vplyv na nakumulovanie povrchovej vody z okolitých kopcov. Tá so sebou strhla časť lesnej a ornej pôdy na rôznych miestach, čo malo za následok náhle zdvihnutie hladiny Ľubického potoka a okolitých prítokov, ktoré sa vybrežili. Pri takom množstve zrážok sa povodniam v tom období zabrániť nedalo,“ vysvetľuje kritickú situáciu spred desiatich rokov Ondrej Miškovič z Oddelenia komunikácie a propagácie mesta Kežmarok.
Zaplavené prízemné byty
Vtedajší primátor Igor Šajtlava (nezávislý) pre stúpajúcu vodu postupne vyhlásil tretí stupeň povodňovej aktivity a neskôr aj mimoriadnu situáciu.
„V priebehu veľmi krátkeho časového intervalu už Ľubický potok zaplavoval suterény a prízemné byty, rodinné domy a všetky objekty na pribrežných pozemkoch na uliciach Pod lesom, Trhovište, Hradný vrch, Strelnica, Priekopa, Ľubická cesta, Kamenná Baňa, Štúrova, Kukučínova, Tvarožnianska, Gen. Štefánika, Severná, Nižná brána, Rázusova, J. Kraya, Hradská cesta, Sídlisko Juh a ulice Lanškrounská, Bardejovská, Levočská, Weilburská, Košická,“ vyratúva najzasiahnutejšie oblasti. Mimoriadna situácia bola odvolaná 16. júna 2010.
Sumár škôd
Do normálu sa mesto a dopravná situácia v ňom vrátili až mesiac po odvolaní mimoriadnej situácie. Oveľa dlhšie bojovali s následkami záplav obyvatelia.
„Odstraňovanie škôd po povodni trvalo v ich prípade niekoľko mesiacov až rokov. Išlo nielen o materiálnu, ale aj psychickú ujmu,“ dodáva Miškovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.