ČERVENÝ KLÁŠTOR. Národnú kultúrnu pamiatku Kláštor kartuziánov v obci Červený Kláštor v okrese Kežmarok obnovia.
Ako informuje Pamiatkový úrad (PÚ) SR na svojej stránke, projekt Červený Kláštor - znovuzrodený, má zásadným spôsobom zmeniť doterajšiu podobu niekoľkých objektov a vybraných častí kláštora.
Pamiatková obnova a nový obsah
Rekonštrukcia sa má vykonať prostredníctvom pamiatkovej obnovy kombinovanej s vložením nového obsahu korešpondujúcim s jeho historickým odkazom.
Obnova a nová funkčná náplň časti kláštora má tak zabezpečiť schopnosť nielen udržať nadobudnutú podobu, ale generovať aj výnosy, ktoré by umožnili ďalej pokračovať v obnove kláštorného komplexu.
Pamiatkový úrad SR začiatkom februára začal s implementáciou preddefinovaného projektu financovaného z EEA Grants. Výška grantu predstavuje 1,1 milióna eur.
Cieľom projektu, ktorý by mal byť ukončený začiatkom roka 2023, je na jednej strane podstatné zatraktívnenie objektov E a F kláštorného areálu pre návštevníkov, a to formou a obsahom zážitkovej návštevy kultúrno-historickej pamiatky a na strane druhej, vytvorenie podmienok pre doškoľovacie aktivity v oblasti ochrany pamiatok.
Projekt si kladie za cieľ „znovuzrodenie“ vybraných pôvodných dôležitých funkcií kláštora.
Ako ďalej informuje stránka, v budúcnosti predpokladajú aj výrobu piva a medoviny (kláštorný pivovar a fermentáreň medoviny), výrobu produktov z liečivých rastlín (Cypriánová lekáreň/manufaktúra), výchovno-vzdelávacie aktivity určené deťom (Kláštorná škola), poskytnutie priestoru pre hlbšiu a dlhšiu introspekciu a meditáciu bez významnejších zásahov civilizácie (Digital detox camp).
Má byť však aj novým priestorom pre doškoľovacie aktivity pre zamestnancov PÚ SR, ako aj úplne prerobenú, modernú a návštevnícky atraktívnu múzejnú expozíciu zloženú z troch častí - Dejiny Červeného Kláštora, Mníšske rády na Slovensku a Dejiny pamiatkovej starostlivosti v SR.
Významná pamiatka
Národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov v obci Červený Kláštor v okrese Kežmarok patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR.
História vzniku kláštora siaha do roku 1320, kedy ho založili kartuziánski mnísi ako filiálny konvent kláštora na Skale útočišťa na Spiši.
V 18. storočí prešiel čiastočne stavebnými úpravami, ktoré určili jeho terajší vzhľad.
Kláštor reprezentuje na Slovensku jeden z mála zachovaných príkladov monastickej architektúry kartuziánskej a kamaldulskej rehole a je významným aj v kontexte európskeho kultúrneho dedičstva, keďže patrí k jedným z najvýchodnejších lokalít uvedených rehoľných komunít.
Červený Kláštor prešiel v ostatných 15 rokoch významnou hmotnou obnovou a funkčnou revitalizáciou.
Vznikla muzeálna expozícia, rozšírili a zmodernizovali sa ubytovacie kapacity, obnovila sa činnosť pôvodného hostinca na nádvorí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.