MARKUŠOVCE. Niektoré obce a mestá v súvislosti so šírením koronavírusu prijímajú opatrenia aj nad rámec odporúčaní Ústredného krízového štábu.
Aj v Markušovciach v Spišskonovoveskom okrese sa pustili do väčšej kontroly ľudí, prichádzajúcich zo zahraničia.
V pondelok poobede spustili šitie ochranných rúšok, ktorých je akútny nedostatok.
Tie dostanú prioritne ľudia, ktorí si pôjdu pre sociálne dávky na poštu v obci.
Ako nám povedal starosta obce Marek Virág (nezávislý), v pondelok dopoludnia do obce priviezol látky, nite a ihly, gumičky, všetko potrebné pre šitie rúšok. Priviezli aj hygienické a dezinfekčné prostriedky.
Skontrolovali ľudí prichádzajúcich zo zahraničia
Ešte pred víkendom začali v Markušovciach so zvýšenou kontrolou.
„Urobili sme si monitoring, koľko ľudí je v zahraničí, ktorí tam odišli za prácou. Ide o 87 obyvateľov našej obce, prevažne pracujúcich v Českej republike. Tých, čo sa už vrátili, sme upozornili na nutnosť domácej karantény. Zapísali sme si meno, čas príchodu a odkiaľ prišli, aby sme mali presnú evidenciu,“ vyratúva opatrenia v častiach obce, kde bývajú Rómovia.
Pracovníci obce všetkých skontrolovali ešte pred vstupom domov. Kontroly majú aj počas noci.
„Niektorí sa môžu vrátiť aj v nočných hodinách, tak nechceme, aby niekto prišiel a nevedeli sme o tom. Naši pracovníci kontrolujú aj to, či ľudia dodržiavajú domácu karanténu a nevychádzajú vonku. Sprísnili sme aj kontroly pri návštevách. Ľudí, ktorí sem prišli z iných obcí, sme jednoducho nepustili,“ priblížil starosta.
Materiál na rúška už do obce doviezli
Ten zháňal materiál na rúška na viacerých miestach.
„Podarilo sa nám zohnať látku na rúška, 100-percentnú bavlnu. Už máme aj päť či šesť žien, ktoré ich budú šiť. Materiál máme na nejakých 30-tisíc kusov. V obci máme momentálne niečo vyše 4 500 obyvateľov. Rúška budeme dávať zadarmo. Prioritne ľuďom, ktorí sú v službe, potom starším, chorým, deťom a ostatným. Urobíme si zoznam tak, aby nikto nezneužil situáciu a nevzal si viac rúšok, ako potrebuje,“ zdôraznil starosta.
Do obce nakúpili aj mydlá, pracie prostriedky či lieh na ochranu a dezinfekciu.
Podľa Virága, Rómovia počúvajú príkazy aj odporúčania a snažia sa ich dodržiavať.
V potravinách, ktoré sú v osade, je zákaz vstupu bez ochrany tváre a dovnútra púšťajú iba po jednom.
„Ešte síce nevieme, aký postup zvolí štát pri vyplácaní dávok, u nás však určite rúška dostanú ľudia, ktorí si pôjdu po dávky,“ uviedol starosta.
Obáva sa nasledujúcich dní.
„Naši ľudia zvyknú po vyplatení dávok chodiť na nákupy do nákupných centier. Chodia tam celé rodiny, plné autá. Možno by pomohli väčšie kompetencie pre políciu či pre nás, aby sme to mohli odkontrolovať. Aby do potravín odišli po jednom, maximálne dvaja a neťahali tam celé rodiny. To by situácii nepomohlo. Som rád, že dosluhujúca vláda robí také opatrenia, aké robí, sú dobré. Verím, že aj tá nová vláda bude v tom pokračovať. Musíme sa zomknúť, ide o zdravie a životy nás všetkých,“ zdôraznil markušovský starosta.
Ako dodal, obchody ako galantérie, kde si ľudia môžu nakúpiť materiál na rúška, by mohli mať otvorené. Práve pre tých, ktorí sa rozhodli ušiť si rúška aj doma.
Pošta prijala viaceré opatrenia
Od stredy 18. marca začne Slovenská pošta vyplácať sociálne dávky na Slovensku do vlastných rúk na pobočkách alebo priamo na adresu.
Vyplácanie potrvá desať dní do 27. marca.
S cieľom chrániť zamestnancov a obyvateľov miest a obcí Slovenská pošta prijala prísnejšie ochranné opatrenia a vyzýva obyvateľov, aby ich pri preberaní sociálnych dávok zodpovedne a dôsledne dodržiavali.
Ako informovala hovorkyňa SP Eva Rovenská, počet zákazníkov v priestoroch pobočiek aj naďalej monitorujú a regulujú tak, aby sa minimalizovalo riziko šírenia nákazy.
„Obsadenosť pobočiek sledujú namieste poverení zamestnanci a pracovníci bezpečnosti, ktorí zodpovedajú za plynulý chod prevádzky a udržiavajú limit počtu zákazníkov v priestoroch pobočky. Zákazníci sa stretnú s tým, že v prípade vysokej vyťaženosti pobočky ich požiadajú zodpovední pracovníci na čakanie mimo uzatvoreného priestoru pobočky, napr. pred budovou pošty. Zákazníci si môžu stiahnuť elektronický vyvolávací lístok aj z mobilnej aplikácie Slovenskej pošty,“ spresnila hovorkyňa.
Ako doplnila, do priestorov pobočky budú vpustení iba tí zákazníci, ktorí budú mať na tvári ochranné rúško alebo inú ochranu tváre (napríklad šál, šatku). Môžu si so sebou doniesť aj ochranné rukavice či vlastné pero.
„Zákazníkov, ktorí sú v karanténe, žiadame, aby na svojej schránke alebo na zvončeku čitateľne túto skutočnosť uviedli a upozornili na to doručovateľa. Zákazníkom, ktorí sa nachádzajú v karanténe, Slovenská pošta nebude sociálne dávky vyplácať priamo do vlastných rúk. Zákazník môže počkať na prebratie sociálnej dávky do času, kedy ukončí karanténu, resp. kým sa situácia upokojí,“ spresnila.
Na vyplácanie sociálnych dávok a dodržiavanie ochranných opatrení budú dohliadať zamestnanci Slovenskej pošty v spolupráci so zamestnancami bezpečnosti a polície.
Pošta odporúča ostatným zákazníkom, aby zvážili návštevu pobočky pošty počas vyplácania sociálnych dávok.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.