SPIŠSKÉ BYSTRÉ. Pod Tatrami pribudlo nové múzeum, otvorili ho v obci Spišské Bystré, okres Poprad.
Nesie názov Kubašský ľemhalz a nachádza sa v sýpke z roku 1906.
„Je to prvá verejná budova v majetku obce, v ktorej môžeme prezentovať kultúru a život z minulosti našej obce, čo sa týka spracovania ľanu, materiálu s tým spojeného, uskladnenia rôznych predmetov a podobne,“ povedal starosta Marián Luha (nezávislý).
Obec získala na projekt dotáciu vo výške 5-tisíc eur z programu Obnova dediny zo Slovenskej agentúry životného prostredia, spolufinancovalo ho piatimi percentami.
Spišské Bystré sa v minulosti nazývalo Kubachy a sýpka v spišskobystrianskom nárečí zase ľemhalz, z čoho vznikol aj názov.
Obnova budovy
Obec podľa starostu využila možnosť odkúpiť starú budovu v blízkosti miestneho kostola od súkromného vlastníka aj spolu s interiérovým pôvodným vybavením zo začiatku 20. storočia.
„Najdôležitejšie bolo upraviť technický stav budovy, vymenili sme aj strechu. Pomáhali nám pri práci hasiči, zapojili sa aj ďalší domáci obyvatelia,“ uviedol starosta. Ošetriť museli aj zachované exponáty.
Ako ďalej priblížil František Kováčik z miestneho obecného úradu, predmety sa týkajú najmä oblasti poľnohospodárstva, spracovania potravín, obhospodarovania pôdy, ale podarilo sa uchovať aj rôzne dokumenty, knihy, oblečenie a iné zaujímavosti.
„Múzeum je rozdelené na dve časti, v prvej časti sú vystavené veci bežnej potreby, druhá sa venuje spracovaniu a uskladneniu obilia a všetkých vecí s tým spojených,“ dodal Luha.
Sypance
Sýpka či sypanec v minulosti slúžili ako hospodárske budovy na uskladnenie potravín a náradia.
Obec Spišské Bystré sa v minulosti vyznačovala pravidelným usporiadaním sypancov, ktoré sa zvykli nachádzať oproti domom na druhej strane cesty.
„Ľemhalz bola najdôležitejšia stavba, ktorú si gazdovia stavali blízko vody, aby sa v prípade požiaru zachránilo to najnutnejšie k životu, a to zásoby potravín,“ vysvetlil Pavol Bukovinský, ktorý stojí za myšlienkou zriadenia múzea v Spišskom Bystrom a o histórii obce už napísal niekoľko kníh.
Ako ďalej uviedol, sypance boli drevené zrubové stavby.
„Zvonku i pod krytinou boli olepené hlinou, aby pri požiari odolali ohňu a udržal sa v nich chládok. Proti zlodejom mal každý ľemhalz pevné dupľované hrubé dvere so silným zámkom, ku ktorému patril aj 20 centimetrov dlhý kľúč. V spodnej časti dverí bol okrúhly 10-centimetrový otvor, aby mohli do vnútra chodiť mačky a likvidovať nechcených návštevníkov, myši,“ opísal Bukovinský.
Miesto skúmania histórie
Samospráva verí, že otvorením múzea sa v obci podarilo vytvoriť zaujímavý bod pre domácich a jej návštevníkov, kde môžu spoznávať životy predkov, ich činnosť v oblasti ekologického poľnohospodárstva a života spätého s prírodou.
Múzeum má tiež poslúžiť ako zaujímavé edukačné miesto pre žiakov základnej a materskej školy v oblasti environmentálnej výchovy a histórie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.