GELNICA. V banskom skanzene v Gelnici pribudla ďalšia novinka.
Taviacu pec, ktorá verne kopíruje historický originál, postavili vedľa banského drviaceho stroja pochwerk.
Jedinečný banský skanzen je v Thurzovskej doline, pri dedičnej štôlni Jozef.
V roku 2015 Gelničania uvažovali, čím by mohli do mestečka prilákať viac turistov.
Keďže Gelnica je starým kráľovským baníckym mestom, voľba padla na rozvíjanie banskej tradície.
Myšlienka skanzenu sa začala rodiť o rok neskôr. Vtedy mesto z programu Terra Incognita od Košického samosprávneho kraja získalo prvú dotáciu na opravu štôlne Jozef v susedstve vznikajúceho skanzenu.
O rok neskôr štôlňu rozšírilo o ďalších 350 metrov.
Pec smolníckeho typu
„V roku 2018 pribudol prvý banský stroj v skanzene – pochwerk a v súčasnosti je to taviaca pec,“ priblížil primátor mesta Dušan Tomaško (nez.).
Navrhnutý je celý areál skanzenu, postupne pribúdajú ďalšie stroje.
„Potrebné bude doplniť oplotenie, infosystém, drobnú architektúru klopačky a ako posledná fáza nás čaká tradičný dom, ktorý pripomína klasický gelnický archetyp domu v tejto doline,“ priblížil Igor Cziel, autor myšlienky, návrhu i realizácie banského skanzena.
Zámer skanzenu je sprístupniť praktickými ukážkami banícku tradíciu cez prezentovanie historických strojov z obdobia rozmachu baníctva v tejto lokalite.
„Stojí tu už funkčný pochwerk, vodou poháňaný drviaci stroj a vedľa neho taviaca pec – tá je následným krokom po drvení. Ide o taviacu pec smolníckeho typu. Bola zdokumentovaná v 30. rokoch 18. storočia a je prvýkrát odvtedy aj novo postavená,“ priblížil Cziel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.