SPIŠSKÁ NOVÁ VES. S množstvom odpadu, ktorý naplavila veľká voda do Prielomu Hornádu v Slovenskom raji, bojujú aj ochranári.
Riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil hovorí o historicky najviac znečistenej rieke v národnom parku. Zvažuje na čistenie povolať aj armádu.
Najhorší úsek je od Hrabušického Mýta po Prielom Hornádu v dĺžke 13 kilometrov.
Ochranári majú ťažké srdce na obce, ležiace nad Hornádom, ktorých obyvatelia vyhadzujú odpad do prítokov rieky.
Pred mesiacom Hornád vypratali, teraz je to katastrofa
Koncom októbra ochranári, dobrovoľníci, a to aj zo zahraničia, vyčistili Prielom Hornádu od odpadu. Ten sa vmestil do 115 vriec.
Podľa Dražila Hornád bol vtedy taký čistý, ako už dávno nie.
„Dá sa povedať, že rieka bola vyčistená do jediného papierika. Teraz je to katastrofa, čo nám voda priplavila z vyššie položených obcí. Ide o Hrabušice, Betlanovce, Spišský Štiavnik, ale hlavne Hranovnicu. Dlhodobým sledovaním máme zistené, že väčšina odpadu pochádza z osady v obci Hranovnica,“ uviedol Dražil.
S odpadom z osád sa podľa neho boria už roky. Čistenie Prielomu Hornádu robia niekoľkokrát do roka v spolupráci s vodákmi, rybármi a dobrovoľníkmi, ale je to ako boj s veternými mlynmi.
Oni vyčistia, osadníci odpad znova nahádžu do prítoku Hornádu.
Ochranári dali podnet na inšpekciu
„Pravidelne čistíme, no čo je podstatné, radi by sme predišli tomu, aby vôbec bolo potrebné čistiť. Dali sme už niekoľko podnetov na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, konkrétne na obec Hranovnica,“ priblížil riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.