VYSOKÉ TATRY. Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách v súčasnosti vyrastá najväčšia zimná turistická atrakcia v regióne.
Hlavný sochár Adam Bakoš potvrdil, že koncepcia Tatranského ľadového dómu sa začala tvoriť ešte v máji.
„Rozhodneme sa najprv, čo ideme robiť, keď sa zámer schváli, začnem počítať, koľko kociek ľadu bude treba, koľko sochárov a koľko peňazí," priblížil proces Bakoš.
Neskôr sa upravujú nákresy diela, v minulosti si hlavný sochár robil aj maketu stavby, tento rok ju vynechal.
Inšpiráciou je parížsky Notre Dame
Na majstrovskom ľadovom diele sa podieľa 21 sochárov a ďalších desať pomocníkov zo Španielska, Litvy, Nemecka, Poľska, Česka a Slovenska.
Hlavnou témou dómu je tento rok katedrála Notre Dame v Paríži, ktorú postihol ničivý požiar.
„Na stavbu sme použili 225 ton ľadu, čo je desať kamiónov, je to zhruba na rovnakej úrovni ako vlani. Stavba trvá približne tri týždne. Okrem sochárov tu máme aj tesárov, pretože veľa práce sa robí vo výškach," doplnil Bakoš.
Najťažšie je podľa neho popasovať sa s výškou stavby. Hlavné veže majú desať metrov a jedna menšia vežička siaha až do výšky 12,5 metra.
„Takto vysoko sme sa so stavbou ľadového chrámu ešte nikdy predtým nedostali," upozornil hlavný sochár, ktorý stavia najväčšiu tatranskú atrakciu už piaty rok.
Počasie príliš nepraje
Problémy majú aj s počasím, ktoré nie je na tvorbu ľadového dómu ideálne, keďže tvorcovia potrebujú nízku vlhkosť, zamračenú oblohu a vnútornú teplotu na úrovni mínus päť až mínus desať stupňov Celzia.
O teplotu vo vnútri kupoly sa stará klimatizácia a suchý vzduch dokáže sochárov dosť potrápiť.
„Každý rok sa snažíme vymyslieť niečo nové, občas nás aj prekvapí, čo všetko sa z ľadu dá ešte urobiť a na tieto výzvy sa tešíme," skonštatoval Bakoš.
Tatranský ľadový dóm bude pre návštevníkov prístupný od 22. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.