PLAVEČ. Najväčšou investíciou obce Plaveč v Staroľubovnianskom okrese za posledné roky je rekonštrukcia miestneho domu kultúry.
Nový starosta Peter Šlosár uviedol, že do jeho prestavby, ktorá by mala byť hotová koncom tohto roka, pôjde dohromady viac ako 1,145 milióna eur.
„Z tejto čiastky je 600 000 z úveru, ktorý budeme splácať desať rokov a zvyšok z vlastných zdrojov. S rekonštrukciou sa začalo vlani na jeseň, bol v dezolátnom stave, praskali múry, takže jednu časť sme museli zbúrať. Pristavili sme novú časť, vymenila sa strecha, kompletne sa zmení celý vzhľad aj interiér, rekonštrukciou prejdú všetky miestnosti aj sociálne zariadenia," ozrejmil starosta.
V obnovenej stavbe vznikne priestor pre miestnych seniorov, folklórne súbory i združenie mladých ľudí.
Zároveň tam bude možné organizovať väčšie či menšie oslavy.
„V zadnej časti chceme vybudovať obecnú vývarovňu stravy cez sociálny podnik, z ktorej by sme chceli vydávať jedlá pre našich seniorov," priblížil plány Šlosár.
Uvažujú o zbernom dvore
Obec tiež v súčasnosti pracuje na vybavení odborných učební v miestnej základnej škole, na čo sa samospráve podarilo získať zdroje z fondov Európskej únie.
Projekt, v rámci ktorého sa vybuduje jazyková, prírodovedná, polytechnická a tzv. IKT učebňa, si vyžiada takmer 142 000 eur.
Okrem toho sa má na budúci rok v Plavči dokončiť rekonštrukcia požiarnej zbrojnice za 54 000 eur, na čo obec získala dotáciu z Ministerstva vnútra SR vo výške 30 000 eur.
„Okrem toho máme v pláne, ak budeme úspešní so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok z európskych fondov, vybudovať zberný dvor v našej obci. Tu sa náklady vyšplhajú na takmer 180 000 eur, okrem samotného zberného miesta sa ráta aj so zakúpením techniky," dodáva Šlosár.
Cieľom starostu je tiež vybudovať autobusovú zastávku v smere na Prešov či zrekonštruovať jednu miestnosť na futbalovom ihrisku, kde by malo vzniknúť komunitné centrum.
V pláne je tiež na budúci rok sprístupniť pre peších hrad Plaveč novým chodníkom.
Stabilný počet obyvateľov
V obci žije momentálne viac ako 1850 obyvateľov a toto číslo je za posledné roky stabilné.
Cieľom samosprávy je zvýšiť počet ľudí s trvalým pobytom, a to napr. úpravou infraštruktúry k pozemkom pre rodinné domy.
Pripravený má aj pozemok na výstavbu nájomnej bytovky pre súkromného investora.
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1269 a Plavčania si tak v tomto roku pripomínajú 750. výročie svojho vzniku.
Najstaršia správa hovorí, že Kráľ Belo IV. dal rytierovi Bohumírovi dedinu Trstené na Liptove za jeho dovtedajšie dediny Plaveč a Žehru.
Z nej vyplýva, že dedina existovala už pred 12. storočím, okolo roku 1100 totiž uhorský kráľ Koloman usadil vysunutú stráž tzv. Plavcov na ochranu hraníc Uhorska.
Práve po nich dedina dostala aj pomenovanie Plaveč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.