Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Spustili petíciu proti vrtu geotermálnej vody v Tatranskej Lomnici

Obyvatelia sa obávajú, že sa do miestneho potoka dostane arzén.

Tatranská Lomnica.Tatranská Lomnica. (Zdroj: TASR)

POPRAD. Tatranci spisujú petíciu proti prieskumnému vrtu geotermálnej vody, ktorý by mala realizovať súkromná spoločnosť na svojom pozemku v Tatranskej Lomnici.

Ako dôvod uvádzajú, že vrt je plánovaný v tesnej blízkosti sídliska a neprimeraným spôsobom zasiahne do bežného života obyvateľov tejto tatranskej osady.

„Okrem dočasných zásahov, ako je nadmerná hlučnosť, spôsobí aj trvalé zásahy, a to, že voda z geotermálneho vrtu bude s najväčšou pravdepodobnosťou obsahovať arzén, ktorý bude vypúšťaný do Hlbokého potoka, a ďalšie vplyvy na životné prostredie, ktoré sa nachádza v 3. stupni ochrany prírody Národného parku TANAP, rovnako ako celé stredisko Tatranská Lomnica,“ píše sa v texte petície.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prílišný hluk

Petičiari už zaslali svoje pripomienky a požiadavky písomne na odbor starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Poprade.

Podľa Lucie Dubielovej, jednej z autoriek petície, vnímajú tamojší obyvatelia zámer spoločnosti ako ohrozenie.

„Voda sa bude vypúšťať do Hlbokého potoka, a to je jeden z dôvodov, prečo sme žiadali okresný úrad, aby sa vypracovala takzvaná veľká EIA, teda posúdenie vplyvov na životné prostredie, aby sme si boli istí, že nebude vypúšťaný arzén,“ povedala.

Ďalším dôvodom je podľa nej aj hluk.

„Sme v tichej časti, nie sme mesto, sme v národnom parku. Máme tu tiché prostredie, pre nás by bolo vŕtanie neprípustné. Je potrebné sa zamyslieť aj nad vplyvom hluku na obyvateľov, máme tu veľa starších ľudí a tých, ktorí vnímajú hluk veľmi citlivo,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Problematický arzén

Dubielová vo svojej žiadosti adresovanej okresnému úradu žiada prepracovať dokumentáciu s doplnením výsledkov sledovania prietokov Hlbokého potoka, rovnako ju zaujíma, ako budú zaznamenávané priebežné prietoky, aby teplota geotermálnej vody aj po ochladení, napríklad na 14 stupňov, nespôsobila zmenu biodiverzity v potoku s trvalými následkami na ekosystém.

Chce tiež vedieť, akým spôsobom bude zo získanej a následne vypúšťanej geotermálnej vody odstránený arzén pred vypustením vody do Hlbokého potoka.

Svoje obavy, že vrtom získaná geotermálna voda bude s najväčšou pravdepodobnosťou obsahovať arzén, zakladá na tom, že z geologického hľadiska ide o zhodný rezervoár geotermálnej vody s už existujúcimi vrtmi v Starej Lesnej a Veľkej Lomnici, pričom práve tá v Starej Lesnej vykazuje arzén, ktorý sa v malej miere vypúšťa do potoka.

SkryťVypnúť reklamu

Petičiari zároveň žiadajú uviesť reálne dôvody vrtu.

Dubielová pripomenula, že podľa odborníkov je pre geotermálny vrt nutná hĺbka minimálne 1 200 metrov, nie plánovaných 500 metrov, naopak na tepelné čerpadlo bez použitia geotermálnej vody dostačuje vrt maximálne 200 metrov.

Medzi ďalšími požiadavkami v súvislosti s prepracovaním projektu je aj nová hluková štúdia.

Petičiari chcú tiež odpoveď na to, aké straty výplachu sa pri vŕtaní predpokladajú a aké protistratové materiály a chemikálie sa pri možných stratách budú požadovať.

Komplikovaná geologická stavba

Prieskumný vrt plánuje spoločnosť Autonova, s. r. o.

Ako sa uvádza v materiáloch na enviroportáli Ministerstva životného prostredia SR, pôjde o hydrogeologický vrt do hĺbky 500 metrov.

„Hlavným cieľom hydrogeologického prieskumu bude overiť možnosť zachytenia termálnej vody v kolektoroch mezozoika do hĺbky 500 m, s predpokladanou ložiskovou teplotou od 20 do 25 stupňov Celzia,“ uvádza sa ďalej.

Budúci realizátor uviedol, že ide o komplikovanú geologickú stavbu, preto uvedené parametre možno len predpokladať. Návrh vystrojenia vrtu bude odpovedať potenciálnemu využitiu v prípade pozitívnych výsledkov.

Agentúra SITA oslovila aj spoločnosť Autonova, s. r. o., ktorá sa zatiaľ k petícii nevyjadrila.

Vyjadrenie mesta

Podľa mesta Vysoké Tatry bol zámer prieskumného vrtu zverejnený v máji 2019 a verejnosť, ako aj dotknuté orgány a mesto k nemu posielali pripomienky v rámci procesu zisťovacieho konania podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Tento proces však podľa samosprávy zatiaľ nie je ukončený, príslušný orgán, ktorým je Okresný úrad Poprad, odbor starostlivosti o životné prostredie, ešte
nevydal rozhodnutie.

"Mesto vo svojom stanovisku odoslanom na príslušný orgán v procese zisťovacieho konania k zámeru zdôraznilo potrebu ďalšieho posúdenia vplyvov na životné prostredia a obyvateľstvo z dôvodu predpokladu negatívnych vplyvov, a vzhľadom na to, že vrt je navrhovaný v zastavanom území obce, kde prevláda funkcia trvalého bývania a ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu," uvádza sa ďalej v stanovisku mesta Vysoké Tatry, ktoré poskytla asistentka primátora Silvia Dlugolínska.

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 905
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 432
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 148
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 269
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 518
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 080
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 935
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu