VYSOKÉ TATRY. Najnavštevovanejším miestom vo Vysokých Tatrách je Hrebienok.
Vystriedal tak Popradské pleso, ktoré v minulom roku kraľovalo rebríčku návštevnosti.
Vyplýva to z výsledkov spočítavania turistov vo vysokohorskom prostredí národného parku, ktoré Štátne lesy TANAP-u urobili v utorok 6. augusta.
Ako informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie štátnych lesov Martina Petránová, v daný deň prešlo vysokohorským prostredím 18 624 turistov.
Spomedzi dvojice sledovaných vrcholov, Kriváňa a Rysov, si už tradične prvenstvo udržali druhé spomínané.
Z výsledkov spočítavania tiež vyplýva, že mnoho návštevníkov Tatier využíva služby lanoviek.
Po prvýkrát v histórii sa Štátne lesy TANAP-u rozhodli, že spočítajú aj psích návštevníkov národného parku, ktorých napočítali 253.
Počet psov prekvapil
Podobne ako po minulé roky, aj tentoraz tvorili najpočetnejšiu skupinu návštevníkov Slováci, nasledovali Česi a Poliaci, nechýbali však ani Nemci, Angličania, Francúzi, Maďari, Nóri, Holanďania, Izraelčania, Litovčania či Lotyši.
Medzi výletníkmi sa objavili napríklad i návštevníci z Egypta, ktorí sa vybrali objavovať krásy Mlynickej doliny.
Spolu s návštevníkmi Štátne lesy TANAP-u po prvýkrát v histórii rátali aj psy.
Najviac, až 83, ich bolo v Tichej a Bobroveckej doline, ďalších 57 zaregistrovali v oblasti Štrbského Plesa.
„V poslednom čase sa najmä v súvislosti s prípravou nového Návštevného poriadku TANAP-u vedú búrlivé diskusie o tom, či pes do národného parku patrí alebo nie, a tak sme sa práve tohtoročné sčítanie rozhodli využiť na to, aby sme zistili, koľko psov sa skutočne pohybuje v tomto horskom území. Výsledok nás prekvapil, až toľko sme ich nečakali,“ skonštatoval Peter Spitzkopf, vedúci prác celospoločenského významu Štátnych lesov TANAP-u.
Rekord zostal nepokorený
Štátne lesy TANAP-u evidujú návštevnosť od roku 1972.
Za posledných pätnásť rokov zaznamenali vo vysokohorskom prostredí najviac turistov v roku 2014.
Za jediný deň ich vtedy narátali 24 117.
Absolútny rekord si zatiaľ drží rok 1980 s 26 520 návštevníkmi.
Vďaka získaným údajom budú mať Štátne lesy TANAP-u ako správca územia nielen prehľad o tom, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít, ale poslúžia im napríklad aj pri plánovaní prostriedkov na údržbu turistickej a informačnej siete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.