SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Horúčavy, ktoré v tieto dni panujú na Slovensku, spôsobujú problémy nielen starším a chorým ľuďom či deťom, ale aj zvieratám.
Dostatok pitného režimu, postupné ochladzovanie a minimalizovanie pobytu na slnku, to sú odporúčania veterinárov.
Pri zvyšujúcej sa teplote ochladzujú aj zvieratá v zoologickej záhrade v Spišskej Novej Vsi.
Po daždivých dňoch si aj zvieratá v zoo užívajú prvé teplé lúče slnka.
„Ak chcú, prejdú do výbehu alebo ostanú skryté v tieni, prípadne sa schovajú do vnútorného chovného zariadenia,“ uviedla riaditeľka zoo Jana Dzuriková.
Príjemná klíma v zoo
Spišskonovoveská zoo je výnimočná svojím umiestnením v mestskom Madaras parku.
„Množstvo drevín zabezpečuje zvieratám dostatočný tieň a chládok. Máme tu aj veľké jazero a potok Holumnica, ktorý preteká areálom záhrady. Vytvárajú príjemné ochladenie a pohodovú klímu v parku. Samozrejme, dbáme o to, aby zvieratá mali svoje pohodlie. V prípade zvyšujúcich sa teplôt pristupujeme aj k ich ochladzovaniu, resp. ochladzovaniu ich chovných zariadení. Dbáme na dostatočný prísun pitnej vody,“ priblížila riaditeľka.
Niektoré zvieratá sa tešia na slnečné lúče, no sú aj také, ako napríklad dikobrazy, ktoré sú nočné zvieratá a nevylezú von celý deň.
„Lev či zebra, ktoré majú rady vyššie teploty, sa u nás majú dobre. Lamy alpaky či ťavy, ktoré znášajú aj chladnejšie dni, si rovnako užívajú slnko,“ doplnila Dzuriková.
Žiadne nanuky
Jedálniček zvierat v zoo je špecifický, nastavený odborníkmi a nemenný počas celého roka.
„Určite s príchodom horúcich dní nekŕmime zvieratá nanukmi či mrazenými výrobkami. Vieme, že niekde to tak je, no my sa im snažíme dať ich prirodzenú potravu. Veď na stromoch v reálnej prírode nerastú nanuky či mrazené ovocie,“ poznamenala s úsmevom riaditeľka zoo.
Počas leta majú zvieratá vyšší príjem vody.
„ Niektoré ochladzujeme, aby sa cítili príjemne. Už pri budovaní zoologickej záhrady sme na južnú stranu situovali zvieratá, ktoré potrebujú a znesú viac slnka. Na severnú zasa tie, ktoré nepotrebujú až tak veľa slnka. Ďalšie ochladenie im dávajú jazero a potok,“ dodal Karol Dzurik, zakladateľ spišskonovoveskej zoo.
Kedy venčiť?
Ako upozornila veterinárna lekárka Veronika Kancírová, na slnko a prehriatie sú extrémne náchylné najmä psy.
Nie všetci chovatelia však počas extrémnych horúčav dodržiavajú správne postupy pri svojich štvornohých miláčikoch.
„Dôležité je zabezpečiť pre psíka dostatočne chladné a vetrané miesto, nenechávať zviera na priamom slnku. Venčenie psíka by malo byť zabezpečené ráno a večer, respektíve po západe slnka. Počas dňa určite nie,“ odporúčala veterinárka.
Dôležitý je stály príjem chladnej, čerstvej vody, okolo 10 až 15 stupňov.
Asfalt nie, radšej tráva
Čo však lekárka určite neodporúča a čo chovatelia často robia, je prechádzka po rozpálenom asfalte.
„Toto určite nie. Uprednostniť treba radšej trávu či prechádzku v lese. Počas horúceho dňa sa asfalt dokáže nahriať až na 50 či 60 stupňov. Psík si tak za pár sekúnd dokáže popáliť labky,“ zdôraznila.
Pri popálení či prehriatí je dôležité postupné ochladzovanie.
„Nesmie sa spôsobiť zvieraťu teplotný šok tým, že sa okúpe v studenej vode. Ochladzovať treba od labiek, pozvoľna, prípadne prikladať navlhčené uteráky. Vyhnúť sa však treba hlave, tú nezachladzovať. Teplota u psa je bežne vyššia ako u človeka, od 37,7 až 39 stupňov je normálna,“ doplnila veterinárka.
Hmyz roznáša choroby
Pri vyšších teplotách sa množí aj rôzny hmyz, ktorý prenáša infekčné ochorenia.
Ide najmä o komáre či kliešte.
„Najčastejšie prenášajú boreliózu, babeziózu, anaplazmózu a podobne. Už máme niekoľko pozitívnych psíkov. Takže potrebné je používať repelentné ochranné prípravky, ako obojky, pipetky, tabletky a podobne,“ dodala lekárka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.