SLOVENSKÝ RAJ. Stúpačky, rebríky a mostíky v Slovenskom raji nie sú v stopercentnom stave.
Najrizikovejšie je to najmä v Prielome Hornádu, kde sú drevené technické zariadenia na hranici bezpečnosti.
Kým po iné roky boli pred top letnou sezónou v máji tieto zariadenia už opravené, tohtoročný daždivý máj spôsobil komplikácie. Opravy sa len postupne rozbiehajú.
Prírodný neporiadok
Na turistických chodníkoch národného parku nie sú ničím výnimočným popadané stromy. Tie odstraňujú priebežne v rámci prerezávok.
Robí to Správa NP Slovenský raj, obce, v katastri ktorých sa chodníky nachádzajú, ako aj Horská záchranná služba.
V Prielome Hornádu je s popadanými stromami v tomto roku zvlášť problém. Potvrdil to aj riaditeľ správy Tomáš Dražil.
„Ak strom na chodníku leží dlhšie, ľudia si vychodia nových chodník a to nechceme. Takže prioritou je čo najrýchlejšie robiť tieto prerezávky. Samozrejme, nie je cieľom tieto úseky vyholiť, najmä nie v najvyššom stupni ochrany,“ zdôraznil Dražil.
Správa má vo svojom majetku iba ferratu Kyseľ. Všetky technické zariadenia v národnom parku sú v majetku obcí. Tie sú zodpovedné za ich stav.
„My robíme monitoringy zariadení. Informujeme obce, čo je potrebné urobiť a najčastejšie do konca mája aj urobia. Tento rok sa to zrejme, aj pod vplyvom počasia, nepodarilo urobiť. Niektoré technické zariadenia nie sú v ideálnom stave, niektoré sú v bezproblémovom, iné v horšom stave. Najkritickejšia situácia je práve v Prielome Hornádu. Vplyvom používania mačiek počas zimy a padaním stromov,“ informoval Dražil.
Monitoring roklín a chodníkov vykonáva aj Horská záchranná služba Slovenský raj. Zápis z kontroly posielali na obce.
HZS obciam odporúča uzáveru roklín
Aj záchranár Marek Knutel potvrdil najhoršiu situáciu v Prielome Hornádu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.