BETLIAR. Múzeum Betliar sa rozhodlo, že svoje brány nechá otvorené aj počas Veľkonočných sviatkov. V sobotu navyše pridali aj zopár zaujímavostí.
Určite najväčším ťahákom bola prednáška teoretika a historika umenia Júliusa Barcziho o tajomstvách Mauzólea v Krásnohorskom Podhradí i o vzťahu Dionýza a Františky Andrássyovcov.
Pri tejto príležitosti sa z depozitárov i trezorov múzea dostali pred oči návštevníkov zaujímavé predmety.
Príbeh Andrássyovcov
„Príbeh lásky Dionýza a Františky patrí medzi najromantickejšie v našej histórii,“ začala riaditeľka SNM Múzeum Betliar Tímea Mátéová.
„Zároveň však je aj veľmi záhadný, lebo o ich živote vieme toho veľmi málo. Len toľko, koľko Dionýz chcel, aby sme vedeli. Pár sa venoval charite, podporoval chudobných, staval sirotince, nemocnice. Veľmi veľa cestovali. Zaujímavé je, že sa zachovali iba dve ich fotografie, zopár portrétov.“
Aj ku vzniku mauzólea sa viaže viacero teórií.
„Jedna z teórií hovorí, že Dionýz nechcel, aby bola pochovaná v rodinnej hrobke na hrade Krásna Hôrka s rodinou, ktorá Františku nikdy osobne nepoznala a asi by ju medzi seba ani neprijala. Františka totiž pochádzala z meštianskej, teda neurodzenej rodiny. A ich sobáš bol vo vtedajšom Uhorsku jeden z najväčších škandálov. Dionýz bol preto aj vydedený,“ uviedla Mátéová.
Ukázali poklady rodiny
Barczi počas svojej prednášky predstavil aj viacero cenných a pozoruhodných predmetov.
Najviac pozornosti si získal zlatý kalich, ktorý bol vyrobený zo šperkov grófky Františky Andrássyovej.
Je z 18-karátového zlata, je na ňom 265 drahých kameňov a perál.
Rovnako predstavil aj oltárnu súpravu, ktorá vznikla pre liturgické potreby mauzólea.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.