LOMNIČKA. Obec Lomnička neďaleko Podolínca v okrese Stará Ľubovňa vznikla na základe nemeckého práva v 13. storočí a založili ju Görgeyovci.
„Prvýkrát sa naša dedina spomína v roku 1294 ako Parva Lompnicha. Bola to čisto nemecká obec, prevažne evanjelická, v roku 1580 tu vznikla aj evanjelická ľudová škola na vysokej úrovni," priblížila starostka Lomničky Mária Oračková.
Obec leží v doline Lomnického potoka v časti Levočských vrchov.
Osobnosť Terézie Vansovej
Jednou z najvýznamnejších osobností, ktoré v Lomničke v minulosti pôsobili, bola Terézia Vansová, ktorá v obci žila niekoľko rokov so svojím manželom, evanjelickým farárom Jánom Vansom.
Práve na severe Spiša tvorila aj svoje prvé básne či prozaické diela, okrem slovenčiny aj v nemeckom jazyku.
V súčasnosti nesú meno obce a zároveň aj spisovateľky dve súťaže v umeleckom prednese - Vansovej Lomnička, ktorú organizuje Únia žien Slovenska, a Naša Vansovej Lomnička pripravovaná mestom Stará Ľubovňa a tamojším osvetovým strediskom.
„Súťaž ako taká začala písať svoju históriu v roku 1967, a to na počesť 110. výročia narodenia a 25. výročia úmrtia slovenskej spisovateľky Terézie Vansovej," objasnila Eva Kollárová z Mestského úradu v Starej Ľubovni.
Takmer výlučne rómska obec
Prelomovými boli pre obec 70. roky minulého storočia, keď vtedajšia vláda umožnila vykupovanie tzv. cigánskych chatrčí.
Nerómovia, ktorí získali príbytky po Nemcoch vysťahovaných z Lomničky po druhej svetovej vojne, sa sťahovali do neďalekého Podolínca.
Naopak, Rómovia smerovali z mesta do dediny.
„V súčasnosti máme približne tritisíc obyvateľov a väčšina z nich sú Rómovia, možno dve rodiny máme nerómske," skonštatovala Oračková.
Dodala, že populácia v obci rastie veľmi rýchlo a za posledných desať rokov sa takmer zdvojnásobila. Ročne sa v Lomničke narodí zhruba sto detí.
Vzácna Lomnická Madona
Najvzácnejšou historickou stavbou je rímsko-katolícky kostol zasvätený Sv. Kataríne Alexandrijskej.
Ide o ranogotickú stavbu postavenú okolo roku 1300, do roku 1972 boli jej súčasťou aj vzácne drevené gotické plastiky.
Dokonca aj jedna z najkrajších a najstarších národných kultúrnych pamiatok Slovenska z obdobia okolo roku 1400 až 1410 - Lomnická Madona.
V kostole je dnes len kópia, originál je v zbierkach Slovenskej národnej galérie v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.