GELNICA. S prácami na obnove Baníckeho múzea v Gelnici sa už začalo.
Ako povedal vedúci oddelenia kultúry, športu a voľného času Mestského úradu Gelnica Milo Janáč, prvá etapa rekonštrukcie bude stáť približne 125 000 eur.
"Financujeme ju z regionálneho príspevku, ktorý nám schválila vláda v roku 2018 na zasadaní v Prakovciach. Táto etapa zahŕňa reštaurátorské práce na portáli budovy, opravu veže múzea a časti strechy v okolí veže," spresnil s tým, že práce majú trvať do konca októbra.
Zatekajúca strecha
Cieľom obnovy je opraviť budovu historickej radnice, ktorá je v súčasnosti sídlom Baníckeho múzea.
Stavba pochádza z prelomu 18. a 19. storočia a bola postavená z kameňov zo zrúcaného Gelnického hradu.
"Rekonštrukcia celého objektu je nevyhnutná, keďže strecha je v havarijnom stave a pri dlhšie trvajúcich zrážkach dochádza k zatekaniu. Ďalším cieľom je etablovať zrenovované múzeum ako centrum kultúrneho a turistického diania v Gelnickom okrese," dodal.
Mesto počíta aj s ďalšou etapou obnovy, ktorá by zahŕňala opravu aj iných častí strechy a fasád, prípadne i niektorých vnútorných priestorov.
Vzácne exponáty
Banícke múzeum v Gelnici je jedným z dvoch múzeí zameraných na baníctvo v Košickom kraji, druhé je v Rožňave.
Jeho zakladateľmi boli v predvojnovom období miestni nadšenci histórie Samuel Fabriczy a Leopold Gruss. Podľa slov Janáča sa v expozícii nachádzajú viaceré významné exponáty.
Patria medzi ne aj drevorezba Madony z prvej polovice 15. storočia či veľkoplošný obraz Smrť baníka od Júliusa Szentistványiho.
Múzeum disponuje aj zbierkou minerálov či banských svietidiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.