VYSOKÉ TATRY. V Bielovodskej doline vo Vysokých Tatrách spadla vo štvrtok predpoludním lavína.
Pri lezení vo Veľkom Mlynárovom žľabe zasiahla dvojicu horolezcov. Jedného z nich strhla, dlhoročný záchranár pád neprežil.
Horská záchranná služba (HZS) potvrdila, že pri nešťastí zahynul 48-ročný horolezec.
Lavína zasiahla dvoch lezcov
„V dopoludňajších hodinách bol na Operačné stredisko tiesňového volania HZS nahlásený pád lavíny vo Veľkom Mlynárovom žľabe v oblasti Bielovodskej doliny. Lavína strhla jedného z dvojice horolezcov, ktorí v danej chvíli liezli v hornej časti žľabu. Druhý zostal uviaznutý v exponovanom teréne, asi 100 metrov pod vrcholom a nemal s kamarátom ani hlasový ani vizuálny kontakt," opisuje zásah HZS.
„O súčinnosť bola okamžite požiadaná VZZS z Popradu. Posádka vrtuľníka VZZS vyzdvihla na heliporte v Starom Smokovci na palubu psovoda HZS s lavínovým psom a spoločne smerovali na miesto nehody. Druhá skupina záchranárov HZS smerovala do oblasti pozemne a ďalší záchranári HZS boli pripravení na heliporte."
Zomrel dlhoročný záchranár
Ani rýchly zásah záchranárov nedokázal zachrániť život jedného z horolezcov.
„Lavínou zasiahnutého horolezca sa podarilo okamžite po prílete na miesto ešte zo vzduchu lokalizovať. Bol čiastočne zasypaný lavínou. Žiaľ, pri páde utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Druhého horolezca bolo potrebné vyslobodiť z exponovaného terénu, no pre silný nárazový vietor už nebolo možné nasadenie leteckej techniky zo strany Bielovodskej doliny. O súčinnosť boli preto požiadaní poľskí leteckí záchranári TOPR, ktorí sa pokúsili dostať k horolezcovi zo strany Žabej Bielovodskej doliny," informovala HZS.
Horolezec medzitým začal sám zostupovať žľabom naproti horským záchranárom. V ústí žľabu už boli podmienky pre letecký zásah priaznivejšie.
"Vrtuľník VZZS sa vrátil spolu so záchranárom HZS do doliny a horolezca pomocou palubného žeriava evakuovali z terénu a previezli k horárni na Lysej Poľane," informovali horskí záchranári.
„Táto tragická udalosť hlboko zasiahla všetkých z nás, keďže pri nej zahynul náš dlhoročný kolega a obetavý záchranár. Išlo o dobrého človeka a obetavého záchranára, ktorý si svoju prácu vždy vykonával najlepšie ako vedel. Jeho straty je nám úprimne ľúto. Rodine zosnulého vyjadrujem v mene celého kolektívu záchranárov úprimnú sústrasť," uviedol riaditeľ HZS Jozef Janiga.
Nebohý záchranár Roman Bencúr pracoval v oblastnom stredisku Horskej záchrannej služby Nízke Tatry, býval v liptovskej obci Partizánska Ľupča.
Presné príčiny nepoznajú
Šéf HZS potvrdil, že v tomto prípade išlo o prachovú lavínu a mohlo ísť aj o samovoľnú lavínu.
Je podľa neho však predčasné hovoriť o príčinách tragédie.
„Niekoľko dní máme druhý stupeň lavínového nebezpečenstva. Žiaľ, sneh je nepravidelne poukladaný v teréne, teda sa vytvárajú nestabilné snehové útvary, takže na niektorých miestach je situácia bezpečná, v náveterných častiach, kde je veľa snehu, môže dôjsť k uvoľneniu masy snehu," priblížil situáciu v teréne.
Lavínové nebezpečenstvo stúpa
Vo všetkých pohoriach platí vo štvrtok dopoludnia prvý stupeň, popoludní druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
Previaty sneh sa nachádza na južných, juhovýchodných a východných svahov a žľabov vo forme snehových dosiek a vankúšov s hrúbkou až do 50 centimetrov.
Na strmých svahoch sa môžu uvoľniť lavíny najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení.
Vplyvom tepla sa spontánne malé lavíny očakávajú okolo poludnia.
Lavínové nebezpečenstvo pre oteplenie stúpa.
Na horách bolo vo štvrtok ráno jasno, výrazne sa oteplilo. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus tri stupne do šesť stupňov Celzia.
(sita)
V Tatrách fúka silný vietor, platia výstrahy
V Tatrách fúka silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preň vydal výstrahu prvého a druhého stupňa.
Druhý stupeň platí do večera pre okresy Liptovský Mikuláš a Brezno.
Vietor tam na hrebeňoch Nízkych Tatier môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 38 až 44 metrov za sekundu (135 až 160 kilometrov za hodinu).
V okresoch Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica a Poprad je prvý stupeň výstrahy.
Vietor tam na hrebeňoch Tatier a Nízkych Tatier môže miestami dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 30 až 37 metrov za sekundu (110 až 135 kilometrov za hodinu).
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.