Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Proti návrhu Návštevného poriadku TANAP-u sa už postavili tisícky ľudí

Odporcovia sformulovali hromadnú pripomienku.

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

VYSOKÉ TATRY. Návrh nového Návštevného poriadku Tatranského národného parku (NP TANAP) predstavili po dlhých rokoch príprav verejnosti začiatkom februára tohto roku.

Proti jeho obsahu a najmä chystaným zmenám pravidiel pre horolezectvo a turistiku sa okamžite dvihla vlna odporu hlavne medzi ľuďmi, ktorí vykonávajú tieto činnosti v prostredí Tatier.

Štyri stavovské organizácie a tisíce nespokojných ľudí už podpísali hromadnú pripomienku voči navrhovanému zneniu NP TANAP tak, ako ho pripravila Správa TANAP a predložila ho koncom januára na posúdenie a pripomienkovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Verejnosť má na predkladanie pripomienok čas do 21. marca, potom sa vyhodnotia a na rade bude schvaľovací proces.

Správa TANAP chce nový návštevný poriadok uviesť do platnosti a praxe ešte pred začiatkom tejto letnej sezóny, teda do júna 2019.

Spojili sa horolezci, turisti aj skialpinisti

Prečítajte si tiež: Horolezci odmietajú návrh návštevného poriadku TANAP-u Čítajte 

Hromadnú pripomienku iniciovali prostredníctvom svojich predsedov, resp. prezidentov štyri kľúčové organizácie, ktoré zastrešujú rôzne športové a rekreačné aktivity v Tatrách.

Sú to Slovenský horolezecký spolok JAMES, Klub slovenských turistov, Slovenský vysokohorský turistický spolok a Slovenská skialpinistická asociácia.

Pripomínajú, že s ochranármi majú v mnohých bodoch spoločné záujmy.

„Hlásime sa k zachovaniu biodiverzity, pestrosti zloženia chránených druhov fauny a flóry. Rešpektujeme najprísnejší režim, výluku našej činnosti vo vybraných častiach parku. Spolky, ktoré sú iniciátormi tejto pripomienky, majú ochranu prírody vo svojich stanovách a je trvalou súčasťou ich aktivít. Chodíme do Tatier ako aktívni ochranári a sme prví, ktorí budú proti ich komercionalizácii,“ píšu signatári.

SkryťVypnúť reklamu

„Turistov, horolezcov, skialpinistov, horských lyžiarov, chatárov, nosičov a horských vodcov považujeme za neoddeliteľnú súčasť kultúrneho dedičstva Tatier. Sme presvedčení, že ich aktivity neboli a nie sú proti záujmom ochrany prírody.“

Vytýkajú osem základných bodov

Svoje hlavné pripomienky zhrnuli do ôsmich základných bodov.

Prečítajte si tiež: Snahou Správy TANAP je, aby nový návštevný poriadok platil už v lete Čítajte 

V nich vytýkajú novému návrhu NP TANAP okrem iného likvidáciu ľahkého horolezectva (známeho ako VHT), obmedzenie výcvikových priestorov pre horolezectvo a VHT, absolútne vylúčenie nočného pohybu pri týchto aktivitách, ako aj zásadne nesystémový princíp výnimiek zo znenia NP.

Osobitne vytýkajú Správe TANAP nedostatok exaktne podložených údajov o zlom vplyve spomínaných aktivít na prírodu v Tatrách.

Tie sa týkajú najmä navrhnutých nových foriem a termínov sezónnych uzáver, ktoré pôvodne vznikli ešte v 70. rokoch minulého storočia a návrh NP ich upravuje a rozširuje.

SkryťVypnúť reklamu

„Nepoznáme vedecký a štatistický dôkaz, že by športovo-rekreačná činnosť mala za následok zhoršenie stavu predmetov ochrany. Opak je realitou, ako príklad uvádzame zvyšujúce sa a dlhodobo na vysokej úrovni sa držiace stavy kamzíkov, vychádzame z podkladov Štátnej ochrany prírody (ŠOP) o sčítaní kamzíkov,“ argumentujú iniciátori hromadnej pripomienky.

Návrh odmietajú ako celok

Signatári navrhujú predložený návrh NP neprijať ako celok.

„Navrhujeme vytvoriť pracovnú skupinu, ktorej súčasťou okrem pracovníkov ŠOP budú aj zástupcovia mäkkej formy turizmu v TANAP-e. V diskusii so zainteresovanými stranami pripraviť moderný, jednoduchý, jasný, vykonateľný a nediskriminujúci návštevný poriadok,“ píše sa v pripomienke.

„V národnom parku má popri ochrane prírody rovnocenné zastúpenie aj rekreačná a športová funkcia vykonávaná trvalo udržateľným spôsobom. Túto mäkkú formu turizmu v TANAP-e predstavujú turisti, horolezci, skialpinisti, horskí lyžiari, environmentálni sprievodcovia, horskí vodcovia, nosiči a chatári. Ich činnosť je dlhodobou súčasťou kultúrneho dedičstva Tatier a nemá na prírodu negatívny vplyv alebo dopad. Preto ich možno považovať za trvalo udržateľné na rozdiel od rozširujúcej sa činnosti developerov a ťažby dreva,“ pripomínajú signatári.

Vytýčili základné tézy

Stavovské organizácie zároveň vytýčili štyri hlavné tézy, ktoré by mal podľa nich nový NP TANAP obsahovať.

Žiadajú v nich zohľadňovať reálny stav vykonávania mäkkých foriem turizmu v TANAP-e s prihliadnutím na vývoj v populáciách fauny a flóry v TANAP-e za posledné desaťročia.

Ďalej umožniť nevyhnutné operatívne obmedzenia vykonávania mäkkých foriem turizmu v TANAP-e, ktoré budú prijímané na základe zistení z terénnej vedeckej činnosti pracovníkov ŠOP v prípadnej spolupráci s mimovládnymi organizáciami a verejnosťou.

Signatári tiež navrhujú namiesto celoplošných zákazov využívať nudging, teda mäkkú formu ovplyvňovania správania formou otvorenej profesionálnej komunikácie s verejnosťou podľa vzoru Horskej záchrannej služby.

Ten má podľa nich preukázateľne lepší dopad a výsledky ako tvrdé zákazy s pokutami.

Poslednou zásadnou tézou je v novom NP definovať športovo-rekreačné horské aktivity v zmysle medzinárodných štandardov bez vyžadovania členstva v spolkoch alebo inak diskriminujúcim spôsobom a s prihliadnutím na individuálnu zodpovednosť návštevníka.

Správa TANAP: Prvotná je ochrana prírody

Už po dvoch verejných pripomienkovaniach návrhu NP TANAP začiatkom februára v Liptovskom Mikuláši a vo Vysokých Tatrách pripustil riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko, že sa do dokumentu zapracujú aj niektoré pripomienky.

„Uvedomujeme si určité praktické pripomienky, ktoré sa týkajú nástupov či zostupov z horolezeckej túry alebo nejakých núdzových dojazdov pre vzdialenosť. V tejto súvislosti budeme čakať na písomné pripomienky a následne ich vyhodnotíme," povedal pre TASR Majko.

„Niektoré argumenty sú akceptovateľné, sú aj rozumné, ale niektoré mi pripadajú, ako keby ľudia zabudli, že už nežijeme v komunizme a nechcú rešpektovať vlastnícke práva. Našou snahou je nájsť dohodu," avizoval šéf Správy TANAP.

Zároveň zdôraznil, že na území národného parku je absolútnou prioritou ochrana prírody, ktorej sa musia aj horolezci a turisti prispôsobiť.

„Obmedzenia vyplývajú z odborného poznania územia a z toho, že starý návštevný poriadok bol už prekonaný. Máme zodpovednosť, aby sme národný park zachovali aj pre generácie, ktoré prídu po nás. Keď to rešpektujú aj ostatné záujmové skupiny, ako napríklad horskí vodcovia, malo by byť samozrejmosťou, že aj športová verejnosť bude obmedzenie rešpektovať, a očakával by som, že s prirodzenou pokorou," upozornil Majko po zverejnení návrhu a prvých pripomienkach stavovských organizácií.

Stále chýba zonácia

Podobným zásadným sporom, aký priniesol návrh NP, nahráva aj stále chýbajúca zonácia TANAP-u.

Teda základný dokument, ktorý by okrem iného určil, aké aktivity sú na území národného parku povolené, v akých zónach a v akom rozsahu.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) začiatkom toho roka pripustil, že nová zonácia nebude hotová do konca tohto volebného obdobia.

Čoraz častejšie a hlasnejšie sa pritom ozývajú hlasy, že neexistujúca zonácia len nahráva záujmom developerov a ľudí, ktorí rôznymi spôsobmi vážne zasahujú do prírodného prostredia národného parku pre komerčné využitie.

„Starý návštevný poriadok bol vypracovaný koncom 90. rokov. Chceli sme počkať alebo ho zosúladiť s pripravovanou zonáciou. Keďže to v podstate nie je možné a nálezom Ústavného súdu sa skončila platnosť návštevného poriadku, museli sme zareagovať," vysvetľuje časový nesúlad nového návštevného poriadku a chystanej zonácie Majko.

Turistika

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 046
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 684
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 158
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 291
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 213
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 179
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 027
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 902
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 770
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 862
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 612
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 162
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 827
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 609
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 152
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 785
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini

Strana, ktorá vznikla ako alternatíva k Smeru a sľubovala slušnosť, dnes legitimizuje vládu extrémistov a dezinformátorov.


43
Viktor Vincze

Vincze viedol v televízii spravodajské odbory.


a 1 ďalší 52
Donald Trump telefonoval v pondelok s Vladimirom Putinom.

Trump a Putin volali zhruba dve hodiny.


75
Starosta mestskej časti Bratislava - Petržalka Ján Hrčka (uprostred) a prvá zástupkyňa starostu Iveta Jančoková (vpravo).

Končiaci starosta sa kontrolám nebráni.


a 1 ďalší 19
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 770
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 862
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 612
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 162
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 827
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 609
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 152
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 785
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu