SLOVENSKÝ RAJ. Ochranári zo Správy národného parku Slovenský raj čistili turistické chodníky.
V zóne A s najvyšším stupňom ochrany sťahovali popadané stromy z chodníkov, odstraňovali suché a tie, ktoré sú napadnuté hnilobou.
Tieto stromy ohrozovali bezpečnosť návštevníkov národného parku.
Ako uviedol ochranár Marek Leskovjanský, turistické chodníky pravidelne čistia každú zimu od januára do marca, keďže pohyb turistov cez týždeň v tomto období je nižší.
Upratovali v bezzásahovej zóne
„Nachádzame sa v Prielome Hornádu, v zóne s najprísnejším, piatym stupňom ochrany. Ide o časť národného parku, ktorá ma status bezzásahového režimu. Platí tu zákaz ťažby. Pri spriechodňovaní chodníkov stromy ponechávame na mieste, len ich presunieme mimo chodníka,“ spresnil Marek Leskovjanský.
Stromy sú buď priamo spadnuté na chodníku, alebo prevísajú nad ním, čím ohrozujú ľudí.
„Suchý strom a strom napadnutý hnilobou je najnebezpečnejší. Proces rozkladu je nevyspytateľný,“ uviedol ochranár.
Ochranári prechádzali zhruba päťkilometrový úsek po modrej turistickej značke v Prielome Hornádu od Letanovského mlyna v smere na Čingov.
Prešli aj časť od Hrdla Hornádu po Letanovský mlyn, kde rovnako prerezávali turistický chodník.
„Prejdeme všetky rokliny Slovenského raja ako Suchá Belá, Sokol, Piecky a ďalšie. Podľa potreby konáme operatívne. Ide o úseky, ktoré sú rovnako v režime bezzásahovosti,“ zdôraznil Leskovjanský.
„Pri sile vetra, aký je túto zimu, si myslím, že zásahy na chodníkoch sú veľmi potrebné a opodstatnené. Pre turistu je z hľadiska bezpečnosti dobré, ak je chodník prerezaný, nemusí podliezať či obávať sa, že mu niečo spadne na hlavu,“ uviedol Ľuboš Košút, ktorý práve prechádzal chodníkom v Prielome Hornádu.
Stromy odpratávali aj z toku Hornádu
Čistenie chodníkov v Prielome Hornádu má aj jedno špecifikum. Popri chodníku sa prerezáva aj samotný tok rieky.
„Kontroluje sa priamo voda, čo v nej nie sú popadané stromy. V zime, keď je hladina zamrznutá, sa dokážeme dostať aj ku konárom, ktoré sú v strede toku. Samozrejme, ak je ľad dostatočne pevný. Pomôže nám to potom na jar, keď sa spúšťa vodácka sezóna,“ doplnil ochranár Róbert Javorský.
V toku Hornádu nateraz nie je až toľko stromov, ako bolo vlani.
„Je to dobré, no ešte nemáme koniec zimnej sezóny, uvidíme, čo nás ešte čaká,“ dodal Javorský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.