GELNICA. Prvým objektom plánovaného banského skanzenu v Gelnici je historický banský drviaci stroj pochwerk, ktorý poháňa voda.
Ako uviedol autor projektu Igor Cziel, do finálnej podoby sa dostal približne v polovici novembra.
Ukážky jeho prevádzky by mohli návštevníci lokality neďaleko Turzovského jazera vidieť na jar.
Unikátny stroj za 20-tisíc
Náklady na vybudovanie pochwerku dosiahli približne 20 000 eur.
„So stavbou sme začali po etapách, ale prvý pracovný záber bol v druhej polovici októbra. Pilne sa pracovalo v stolárskej dielni, kde sme spracovali dubové drevo a vyrábali si jednotlivé súčasti. V druhej fáze sme na to potrebovali pripraviť krajinu," povedal.
Na pochwerk poskytol Košický samosprávny kraj dotáciu 13 285 eur a mesto Gelnica prispelo 1 565 eurami.
Neskôr v rámci zámeru vzniku banského skanzenu radnica doplatila na projekt 4 186 eur.
Slúžil na spracovanie rudy
Funkčný pochwerk je najbližšie v Nemecku.
„Máme ho postavený a snažíme sa dopracovať všetky papierové veci tak, aby sme stihli začiatok jarnej sezóny. Môže to byť vysunutá expozícia, kde sa bude aj predvádzať spúšťanie stroja. Teraz v zime je v servisnom režime. Skúšame a sledujeme prítok a odtok vody, zamŕzanie," dodal.
Novopostavený pochwerk pri banskej štôlni Jozef je poháňaný vodou z rybníka, ktorý je za ním. Vodný náhon je dlhý 32 metrov.
Podľa Cziela ide o klasickú stupu, ktorá vodným kolesom premieňa otočný pohyb na posuvný, dvíha buchary a tie sa vlastnou váhou vracajú naspäť na údernú dosku, kde drvia horninu, ktorá sa pod ne podloží.
Takto sa v minulosti oddeľovala drobná žila od ostatnej horniny.
Nasledovnými procesmi, ako aj premývaním, bolo možné získať napríklad jednu zo zložiek na výrobu medi.
Zachoval sa v názvosloví Gelnice
Drviaci banský stroj zo 17. storočia v Gelnici podľa neho existoval aj kedysi.
„Vychádzame z toho, že aj v súčasnosti máme miesto, ktoré nesie názov toho stroja. Je to tak trochu poslovenčené, poznáme to ako 'ideme do Puchverku' - vychádza to z nemeckého pochwerk, ale to miesto sa nachádza pri rieke nad mestom," vysvetlil.
S najväčšou pravdepodobnosťou bol preto spomínaný typ pochwerku postavený práve na rieke, kde ho však v súčasnosti nebolo možné postaviť.
Miesto pri dedičnej štôlni označil za vhodné práve v súvislosti s plánovaným zámerom.
„Mal som predstavu, aby tam boli dva vodné stroje, aby tam bola osadená krátka časť železnice, na ktorej by mohol byť nejaký banský vlak, potom tradičná klasická banská klopačka, nejaký povrchový drevený domček, ktorý by slúžil na odkladanie príslušenstva pre ľudí, ktorí sa idú pozrieť do štôlne," spresnil.
Svoje miesto by si v banskom skanzene našiel aj tradičný dom z mesta, kde by bola galéria či priestor na prednášky.
Úlohou skanzenu by malo byť priblíženie histórie Gelnice ako kráľovského banského mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.