POPRAD. Skejtbordovej a bajkerskej komunite v Poprade sa splnil dlhoročný sen.
V lokalite blízko cyklistického chodníka a rozostavaných športovísk majú od 3. novembra nový betónový skejtpark.
„Skejtpark sme sa snažili postaviť tak, aby čo najviac zodpovedal požiadavkám jeho budúcich užívateľov. Komunikovali sme so skejtermi a aj na základe ich predstáv bola vypracovaná budúca podoba skejtparku. Keďže skejtbording je olympijským športom, dúfam, že nám tu vyrastú aj budúci reprezentanti,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko (nez.).
Športovci si ihrisko pochvaľujú
Stavba má tri hlavné výškové úrovne, doplnená je betónovými prekážkami a kovovými railami.
Skejtpark sa skladá z jednotlivých na seba nadväzujúcich častí a je možné ho rozdeliť do štyroch základných sekcií - flow, street, bmx zóna a bowl.
Navrhnutý je tak, aby zaisťoval plynulú jazdu všetkými jeho časťami
„Čo sa týka skejtparkov na Slovensku, tak si dovolím tvrdiť, že momentálne je to najlepšie ihrisko na Slovensku. Skejtbordisti i bajkeri si ho pochvaľujú. Prekážky boli navrhnuté tak, aby boli pre začiatočníkov aj pre pokročilých. Dajú sa tu robiť súťaže, takže na budúci rok by sme tu chceli robiť majstrovstvá Slovenska v skejtbordingu,“ uviedol Dušan Jarošík z miestnej skejtbordovej komunity.
Aj podľa predsedu sekcie skejtbordingu na Slovensku Juraja Turího patrí park medzi jeden z najlepších.
“Na Slovensku by sa našlo takých 20 až 30 solídnejších skateparkov. Poprad sa zaradil medzi tie najlepšie,” dodal Turí.
Pre bajkerov, inlinerov aj skejtbordistov
Dominantnú časť parku tvorí východná strana obsahujúca „street“ prekážky - raily, lavice, schody, manual path, šikmé steny či zatrávnené gapy, navodzujúce pocit jazdy mestom.
Severozápadná časť parku je svojimi prekážkami ako transfer, rádius, a podobne a ich veľkosťou určená prevažne pre jazdcov na bicykloch.
Tieto dve línie parku symbolicky spája na juhu betónový bazén ako centrálna prekážka skejtparku.
Dispozičné riešenie bolo konzultované a upravené na prianie miestnych jazdcov tak, aby skejtpark spĺňal všetky ich požiadavky.
Po otvorení mu chýbajú ešte menšie úpravy ako vysadenie zelene, osvetlenie či obsypanie štrkom.
Park má celkovú plochu 1 842,82 metra štvorcového a dopĺňa ho drevený prístrešok s lavičkami, ako aj záveterná stena nad betónovým bazénom.
Stavebno-architektonickú časť projektu spracovalo štúdio Unicorn/Unicron, realizátorom stavby bola spoločnosť Hydro Gas Manufacture.
Celý park stál mesto 185-tisíc eur.
Skejtpark chýbal od roku 2014
V minulosti stál skejtpark pred obchodným centrom na sídlisku Juh.
Po tom, čo musel ustúpiť ďalšej výstavbe, prišla samospráva v roku 2014 so zámerom postaviť skejtpark v areáli Základnej školy na Tajovského ulici, s čím však nesúhlasili obyvatelia okolitých bytových domov.
Vedenie mesta tak napokon rozhodlo o umiestnení skejtparku na mestskom pozemku v blízkosti cyklistického chodníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.