POPRAD. Do Noci výskumníkov sa v piatok zapojili aj vedci pod Tatrami.
V obchodnom centre na sídlisku Juh v Poprade môžu návštevníci vidieť až do večera rôzne praktické ukážky vedeckej práce z rôznych oblastí.
"Je tu 14 stánkov, ktoré predstavujú výsledky z rôznej vedeckej činnosti. Môžem napríklad spomenúť prezentáciu vlákna, ktoré odoláva kliešťom, ďalej je tu výstava o tom, ako pracuje ľudský mozog, kolegovia zo Žiliny predstavujú, ako sa dá merať teplota tela alebo ako si urobiť vlastné EKG pomocou jednoduchého počítača," priblížil koordinátor akcie Vojtech Rušin z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici.
Pre návštevníkov si expozíciu pripravili aj žiaci z Kežmarku, ktorí pomocou jednoduchých experimentov vysvetľujú prírodné fyzikálne zákony.
Svoj stánok majú aj Štátne lesy Tatranského národného parku, v ktorom predstavujú výskum vo Vysokých Tatrách.
"Máme tu aj napríklad robota, prípadne model auta, ktoré sa dá riadiť pomocou počítačov. Sú tu astronómovia, fyzici, výber je naozaj veľmi pestrý," konštatoval Rušin.
Doplnil, že súčasťou výstavného priestoru je aj televízne štúdio či informačné centrum Európskej únie.
Školský robot
Súčasťou vedeckej prezentácie je aj školský robot, ktorého skonštruovali na Fakulte výrobných technológií (FVT) Technickej univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove.
"Robot je teraz momentálne poháňaný krokovými motormi, ktoré chceme v budúcnosti nahradiť kvalitnejším pohonom. Pohyb je umiestnený v kĺbe, ktorý tvorí motor a samostatná prevodovka, a celé je to vyrobené z duralu. Následne by sme chceli celú konštrukciu prerobiť do 3D vytlačených prvkov, čím sa konštrukcia zľahčí a celé to bude robustnejšie," priblížil doktorand FVT v Prešove Michal Petruš.
V tejto chvíli tento štvorosový robot slúži len ako školská učebná pomôcka. Neskôr by ju však v praxi mohli využiť ako zváracieho alebo manipulačného robota.
"Nechceme brať ľuďom prácu, chceme im ju skôr uľahčiť," upozornil.
Okrem jednotlivých vedeckých stánkov si organizátori pripravili aj tri prednášky, v ktorých sa venujú ozónu, darom slnka i astronomickým novinkám.
Rušin dodal, že cieľom tohto projektu je ukázať, že veda je pre ľudí, a vedeckí pracovníci sa takto snažia svoje poznatky prezentovať verejnosti.
"Má byť zároveň takou inšpiráciou pre mladých ľudí, aby sa nebáli vedy, aby sa nebáli pracovať v prírodných vedných i technických oblastiach, matematike a fyzike a mohli sa v budúcnosti zapojiť do vedeckého poznania, pretože veda slúži všetkým," dodal Rušin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.