SPIŠSKÁ KAPITULA. Spiš, to nie je len Spišský hrad, ktorý vidieť už z diaľky.
Spiš má aj množstvo dlho neprebádaných miest, ktorým sa oplatí venovať pozornosť. Jedným z takýchto miest je aj Spišský Jeruzalem.
V Spišskej Kapitule a v lokalite zvanej Pažica odborníci objavili unikátnu koncepciu teritória, ktorá pripomína staroveký Jeruzalem.
Hoci to na začiatku objavu znelo ako utópia, teória sa potvrdila aj vďaka historikom.
Veriacim v časoch, keď boli púte do Svätej zeme kvôli vojne s Turkami problematické, mali tieto miesta umožniť čo najvernejšie prežiť krížovú cestu.
Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza.
Identický Jeruzalem
Symbolický rámec kalvárie na spišskej Pažici objavil v roku 2002 krajinár Peter Jančura.
Nachádza sa pozdĺž bývalej významnej stredovekej cesty Via Magna, v súčasnosti na turistickej trase Gotickej cesty.
Tým bola objavená pravdepodobne najstaršia kalvária na Slovensku.
O jej výstavbu sa zaslúžili jezuiti, ktorí svoj zámer vybudovať kópiu jeruzalemskej kalvárie „Calvario Jerusalem“ realizovali pravdepodobne v rokoch 1666 – 1675.
Boli vybudované hradby, kaplnky, Getsemanská záhrada, Golgota, vysadené čierne borovice (ako cédre), aby celý komplex vytváral symbolický Jeruzalem v mierke 1:1.
Na týchto miestach sa konali púte či nočné mystériá. Dnes sa tu vždy v máji koná festival Spišský Jeruzalem.
Srdce kalvárie v Spišskej Kapitule
Spišský Jeruzalem sa začína Katedrálou sv. Martina v Spišskej Kapitule a končí Kaplnkou sv. Kríža na Sivej brade.
Práve kaplnka na Sivej brade je to prvé, čo vidia turisti prichádzajúci zo západu.
„Zastavia sa tu, vidia vyvierať prameň, ale to, že je ešte niečo ďalej, často ani netušia,“ vysvetľuje vedúci archivár spišského biskupského archívu Vladimír Olejník.
„Kto sem zavíta by mal pokračovať ďalej do Spišskej Kapituly, lebo tam je srdce kalvárie. V blízkosti Katedrály sv. Martina sa nachádza prvá mapa, kde sa dočítate všetko potrebné. Mapa vám pomôže prejsť krok po kroku celú kalváriu."
Posledná večera
Najstaršou pamiatkou na Pažici je archeologická lokalita, na ktorej sa nachádzajú základy bývalého kláštora sv. Martina z 11. storočia.
Zohral významnú úlohu pri evanjelizácii, rozvoji vzdelanosti a kultúry severovýchodného Slovenska.
V projekte predstavuje dom veľkňaza Annáša. Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule v projekte predstavuje Večeradlo - miesto Poslednej večere.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.