STRÁNE POD TATRAMI. V obci Stráne pod Tatrami v okrese Kežmarok sa o funkciu starostu uchádzajú traja kandidáti z troch politických strán.
Jednou z nich je aj manželka bývalého starostu obce Monika Badžová. Je kandidátkou strany Nezávislosť a jednota.
Badžová však bola podľa našich informácií odsúdená trestným rozkazom. Upozornil nás na to jeden z našich čitateľov.
Odsúdení manželia
Bývalý starosta obce Ján Badžo bol v roku 2017 odsúdený na trest odňatia slobody na dva roky podmienečne, peňažný trest tisíc eur a zákaz činnosti na tri roky.
Exstarosta priznal, že si vyžiadal a prevzal úplatok 10-tisíc eur v súvislosti s výstavbou modulovej školy v obci Stráne pod Tatrami.
Obci spôsobil celkovú škodu vo výške takmer 31-tisíc eur.
Spáchal pokračovací zločin prijímania úplatku. Starosta uzavrel dohodu o vine a treste a súd vyhlásil rozsudok.
Badžová sa o post starostu ako nezávislá kandidátka uchádzala aj vlani v apríli, keď v obci prebehli doplňujúce voľby do samosprávy.
Z rozsudku zverejnenom na stránke ministerstva spravodlivosti je však zrejmé, že v novembri 2016 bola odsúdená za úmyselný trestný čin poškodzovanie veriteľa.
V rokoch 2012 až 2014 fakturovala za vykonanú prácu finančnú hotovosť viac ako 28-tisíc eur.
Tieto finančné prostriedky sa snažila zatajiť a to tým, že namiesto svojho bankového účtu, kde boli zriadené exekútorské blokácie, si ich dala vyplatiť na iný bankový účet.
Takto znemožnila dosiahnutie úplného uspokojenia splatných pohľadávok veriteľov neposkytnutím ich plnenia spolu vo výške viac ako 8-tisíc eur.
Verdikt súdu znel - trest odňatia slobody na 16 mesiacov s podmienečným odkladom na dobu 24 mesiacov.
Prekážka práva byť voleným
Zákon o podmienkach výkonu volebného práva okrem iného hovorí aj o tom, že kandidát na starostu obce nesmie mať prekážku práva byť volený.
Touto prekážkou sa myslí výkon trestu odňatia slobody, právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené či pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.
Ak kandidát aj napriek týmto skutočnostiam predloží vyhlásenie, že nemá prekážky práva byť volený, podáva nepravdivé vyhlásenie.
Ďalej je však už legislatíva deravá, zákon o podmienkach volebného práva na tieto prípady detailne nemyslí.
Neexistencia prekážky práva byť volený sa totiž preukazuje iba vyhlásením kandidáta, nikto však nepreveruje register trestov.
Hoci zamestnanci musia pri výkone práce vo verejnom záujem preukazovať bezúhonnosť práve výpisom z registra trestov, na strane druhej verejne volení funkcionári, akým je aj starosta obce, napriek tomu, že existujú prekážky práva byť volený, sa preukazujú iba vyhlásením, ktorého pravdivosť už nikto nepreveruje.
V prípade Badžovej vznikla teda prekážka práva byť voleným.
Registre trestov kandidátov nepreverujú
O názor sme požiadali aj odborníka na samosprávu Michala Kaliňáka.
Zaujímalo nás, či má skúsenosti s takýmito prípadmi a či má v tomto volebná komisia právomoci konať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.