ŠVEDLÁR. Dychová hudba Švedlarčanka má v obci dlhodobú tradíciu.
Jej fungovanie už ale roky negatívne ovplyvňuje odchod mladých ľudí za štúdiom a prácou, priblížil kapelník Samuel Klamarčík.
História dychovky
Ako sa uvádza v monografii Švedlár, v rokoch 1922-1924 odchádzajú z obce mladí baníci za prácou do maďarskej Tatabányi, kde sa zoznamujú s dychovou hudbou a učia sa ovládať jej nástroje.
Po návrate zakladajú v obci prvú dychovú hudbu.
"Boli tu predtým dve dychovky, ale hráči museli odísť za prácou a dychovky zanikli," spresnil Klamarčík s tým, že niekoľko rokov vo Švedlári nefungovala žiadna.
"V 80. rokoch bola brigáda pri kosení, na ktorej sa stretla partia chlapov. Rozprávali sa o tom, že by bolo dobré založiť dychovku a zachovať tradíciu," povedal.
Napokon vznikla v júli 1984.
Mladí opäť odchádzajú za prácou
Skonštatoval, že udržať ju je náročné.
"Záujem mladej generácie je malý, problém má najmä so zamestnaním. Pomaly v nej nemá kto hrať. Je tu ešte zopár starších muzikantov, ale tí sú dosť vyťažení. Fungujeme tak, že si požičiavame hráčov z Mníška nad Hnilcom, Prakoviec, zo Spišskej Novej Vsi a niekedy až z Popradu," vysvetlil Klamarčík.
Podľa jeho slov Švedlarčanka svojho času hrávala na svadbách, pohreboch, zábavách i na prvomájových sprievodoch v Gelnici.
"Doteraz dodržiavame aspoň tradíciu v rámci takzvaného odpustu v obci. Vtedy sa snažíme skombinovať a dať dokopy hráčov, aby sa aspoň toto udržalo," uviedol.
"Na začiatku mala dychovka zhruba 25 až 30 členov, postupne sa to znižovalo. V 90. rokoch zostala základná zostava, to je asi 15 hráčov. Neskôr to začalo upadať tak, že v obci sme zostali len traja muzikanti," spresnil Klamarčík.
Ako povedal, spolu so Základnou umeleckou školou v Prakovciach sa snažili omladiť tamojšie dychovky.
"Tí, ktorí sú doma a chodia do okolitých základných škôl, o dychovku ešte celkom majú záujem, ale len čo odídu na stredné a vysoké školy, je koniec. Mladá generácia sa z doliny stráca," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.