TATRY. Ďalší diel nášho letného seriálu venovaného spišským kúpeľom sa bude zaoberať kúpeľmi vo Vysokých Tatrách.
Mesto Vysoké Tatry sa člení na 13 osád, z ktorých väčšina v minulosti a niektoré aj v súčasnosti poskytujú kúpeľnú alebo inú liečbu.
V Tatrách však narážame na terminologický problém. Niekedy je totiž ťažké určiť, či je možné dané zariadenie považovať za kúpele, alebo skôr za liečebňu či sanatórium.
Tak či onak, tatranské osady boli v minulosti a i dnes sú cieľom pacientov najmä s dýchacími ťažkosťami kvôli liečivej tatranskej klíme.
Podnetom k založeniu najstaršej tatranskej osady Starý Smokovec bola prítomnosť minerálneho prameňa.
V roku 1793 pri ňom postavil poľovnícku chatu gróf Štefan Csáky, čím sa začala písať história Starého Smokovca a všeobecne novodobého osídlenia Tatier.
Osada sa čoraz viac rozrastala aj vďaka Štefanovmu synovcovi Karolovi, ktorý dal v roku 1824 postaviť prvé kúpeľné budovy.
Kúpele využívali na liečbu miestne minerálne pramene, klímu a vodoliečbu.
Neskôr sa postupne upustilo od využívania minerálnych prameňov a kúpele sa stali výlučne klimatickými.
Liečili sa tam pacienti s nervovými chorobami, poruchami látkovej premeny a trpiaci Basedowovou chorobou.
Ešte väčšiu návštevnosť zaistila Starému Smokovcu elektrická železnica z Popradu spustená do prevádzky v roku 1908.
Kúpele v osade boli postupne nahradené liečebňami. Keď ani tie neplnili svoj pôvodný účel, Starý Smokovec prestal byť kúpeľným miestom.
Do popredia sa naopak dostala jeho funkcia administratívneho centra Tatier.
Kúpele v Novom Smokovci fungujú dodnes
Nový Smokovec vznikol v roku 1876 zásluhou dr. Mikuláša Szontágha st. Ten dal v spomínanom roku postaviť prvý kúpeľný dom.
Neskôr boli postavené ďalšie budovy, medzi nimi i sanatórium Palace podľa návrhu architekta Michala Milana Harminca z roku 1934.
V tejto budove sa dnes nachádzajú Kúpele Nový Smokovec.
V Novom Smokovci sa v minulosti liečila tuberkulóza a ďalšie ochorenia dýchacieho ústrojenstva. Tie sa v miestnych kúpeľoch liečia i v súčasnosti.
Tak ako v Starom, aj v Novom Smokovci sa v minulosti využívali na liečbu aj minerálne pramene, čo sa však dnes taktiež už nerobí.
V Dolnom Smokovci bola prvá škola pri liečebni
Po roku 1882 bolo na mieste súčasného Dolného Smokovca postavených niekoľko viliek a kúpeľný dom, čím bol daný základ novej osady.
Aj v tomto prípade sa najskôr využíval na liečbu minerálny prameň, s čím sa neskôr prestalo.
Kúpeľné budovy, tak ako na ďalších miestach v Tatrách, projektoval spišskosobotský architekt Gedeon Majunke.
Kúpele v Dolnom Smokovci sa po vzniku Československa transformovali na Štátny detský liečebný ústav Šrobárov, nazvaný podľa vtedajšieho ministra zdravotníctva Vavra Šrobára.
Liečili sa v ňom deti trpiace tuberkulózou. Krátko po otvorení ústavu bola pri ňom založená škola pre deti, ktoré sa tu liečili.
Bola to prvá škola na Slovensku založená pri detskej liečebni.
Ústav prežil až do súčasnosti a dnes pôsobí pod názvom Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.