POPRAD. Ďalší podvodník sa pokúsil vymámiť peniaze od dôchodkyne, tentoraz od 68-ročnej Popradčanky.
Kontaktoval ju v stredu dopoludnia, predstavil sa ako doktor Varga.
Povedal jej, že jej zať utrpel nehodu, pri ktorej si zranil jazyk a nemôže hovoriť.
Dodal, že pri havárii došlo k poškodeniu auta maďarských občanov a ich dieťa utrpelo otras mozgu.
"O niekoľko minút neskôr jej ten istý muž zatelefonoval znovu a požiadal ju o zaslanie sumy 4 000 eur, ktoré údajne potrebuje jej zať, aby mu nezobrali vodičský preukaz a aby posádke druhého auta vyplatil ujmu. V následných telefonátoch ju inštruoval, že peniaze má zaslať prostredníctvom služby Western Union do Maďarska na ním uvedené meno," uviedol prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.
Nenaletela mu
To, našťastie, neurobila, keďže ju telefonicky kontaktovala jej dcéra a uistila ju, že jej manžel je doma a nič sa mu nestalo.
Prípad prevzal popradský vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu podľa spáchaného v štádiu pokusu.
Polícia vyzýva seniorov na zvýšenú ostražitosť, obozretnosť a opatrnosť najmä voči osobám, ktoré nepoznajú, pretože môže ísť o podvodníkov, ktorí si ich vopred vytypovali za účelom získania ich finančných úspor alebo cenností.
Finty podvodníkov
Podvodníci na oklamanie a okradnutie dôverčivých seniorov požívajú rôzne finty. Tu sú najčastejšie:
Legenda Vnuk: Páchateľ sa v telefonáte predstavuje ako príbuzný seniora, najčastejšie ako vnuk. V niektorých prípadoch sa môže predstavovať ako synovec, zať, brat alebo syn. Ak sa v telefóne ozve starší hlas, začne páchateľ s touto osobou komunikovať a bez toho, aby si to poškodený uvedomil, zistí od neho pravé meno príbuzného. V jeho mene potom komunikuje s poškodeným ďalej a žiada o požičanie peňazí.
Legenda Kamión/kufrikári: Páchatelia oslovujú seniorov priamo na ulici s vopred pripraveným príbehom. Najčastejšie predstierajú nehodu kamióna, pri ktorej sa ťažko zranili ich príbuzní, ktorí majú podstúpiť ťažkú a finančne nákladnú operáciu. Páchatelia sa snažia presvedčiť seniorov, že na operáciu potrebujú finančnú hotovosť v eurách, pričom tvrdia, že oni majú peniaze v inej mene a nemajú čas ich zameniť.
Legenda Predaj tovaru/poskytovanie služieb: Seniorov páchatelia oslovujú priamo v ich obydlí. Najčastejšie im ponúkajú predaj tovaru alebo poskytnutie rôznych služieb, napríklad predaj kuchynského riadu, paplónov, nožov, alebo vyplatenie preplatku, výhru v lotérii, odpis plynu, vody či elektriny, poskytnutie potravinovej pomoci, zvýšenie dôchodku alebo pomoc pri upratovaní. Páchatelia uvedú, že nemajú presnú sumu na vyplatenie preplatku alebo nemajú vydať peniaze pri kúpe tovaru a požiadajú ich o rozmenenie bankoviek, pričom sledujú seniorov, kde majú uložené peniaze. Následne pod ďalšími zámienkami, napríklad že sú smädní alebo potrebujú ísť na WC, sa snažia odlákať pozornosť seniorov, aby sa mohli zmocniť ich finančných úspor alebo rôznych cenností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.