JELŠAVA. Program osláv sa začal v piatok 15. júna ráno na mestskom futbalovom štadióne 10. ročníkom behu žiakov pod názvom Ješko – Jelšavská školská olympiáda.
Krst knihy
Hlavným programom dňa bol slávnostný večer v rímsko-katolíckom Kostole sv. Petra a sv. Pavla.
Primátor mesta Milan Kolesár odovzdal oceneným plakety a ďakovné listy za aktívnu prácu v prospech mesta a tiež pri príležitosti životných jubileí.
Veľkou udalosťou pre Jelšavu bol aj ďalší bod piatkového programu – krst románu maďarského spisovateľa Žigmunda Mórica Pánu Bohu za chrbtom, ktorý je sondou do života jelšavských mešťanov na začiatku 20. storočia.
Prvý deň osláv ukončil veľkolepým hudobným vystúpením Dychový orchester zo Slovenského Komlóša, partnerského mesta Jelšavy.
Sobotný program sa niesol v tradičnom duchu. Konali sa kultúrne vystúpenia a tradičné súťaže.
Zaujala súťaž o najkvalitnejší domáci destilát Záhradkárske tajomstvo pod štopľom.
O obľúbenosti tejto súťaže svedčí najvyšší počet prihlásených v histórii súťaže, 32 súťažiacich so svojimi vzorkami, a tak organizátori mohli konštatovať, že 15. ročník bol skutočne úspešný.
Gemerské guľky
XIV. ročníkom pokračovala súťaž vo varení gemerských guliek. Z 11 súťažných družstiev z Jelšavy a okolia odborná porota vybrala ako víťaza družstvo z Revúckej Lehoty a verejnosť ocenila kuchárske majstrovstvo družstva z Gemerských Teplíc.
Bohatú históriu a verných súťažiacich aj divákov má aj nočná hasičská súťaž.
Programovým vyvrcholením sobotných podujatí bola vernisáž výstavy kovačických maliarov J. Glózika, J. Žolnaja a J. Haviara, ale hlavne ich tvorba naživo a odovzdanie monumentálneho obrazu, kto-rý darovali mestu Jelšava.
Obraz symbolicky spája Slovákov na Dolnej zemi a na Slovensku. Verejnosť mohla vidieť, ako ožíva bohatá história mesta na ich plátne, ale tiež čím žijú vojvodinskí Slováci.
„Pod ich štetcom ožili naše tradičné remeslá, hrnčiarstvo, slávne zvonkárstvo, jelšavskí kvaškári, nechýbajú baníci ani architektonické dominanty Jel-šavy. Milé detaily, ktoré patria k mestu. Chvíle radosti, ale aj ťažkej práce na poli na Dolnej zemi. Radostnú atmosféru navodzuje typická paleta farieb kovačických majstrov. Prítomní boli dojatí umelecky zobrazenou mozaikou reálneho života, malou farebnou učebnicou dejepisu,“ uviedla riaditeľka Mestského múzea v Jelšave Tatiana Strelková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.