VYSOKÉ TATRY. Janka Ovšonková, rodáčka z Vysokých Tatier, má skutočne netradičnú záľubu.
Jej hudobným nástrojom je píla, sláčikom klasický husľový slák.
Keď v Poprade zháňala svoj hudobný nástroj, požiadavkou šokovala pracovníkov železiarstiev.
Nakoniec jej kuriózny nástroj - pílu, na ktorej sa dá hrať, poslal brat z Ameriky. Zo špeciálneho obchodu, kde predávajú práve píly určené na hranie.
Hudba ju inšpiruje v réžii
Janka patrí medzi úspešných východniarov, ktorí sa presadili nielen doma, ale aj v zahraničí. Okrem hudby sa venuje hraniu a režisérskej práci.
Ako potvrdzuje, je pre ňu veľmi ťažké oddeliť réžiu od hudby. Pri jej umeleckých začiatkoch stála hudba.
Ako režisérka vníma hudbu ako jeden z najdôležitejších nástrojov pri tvorbe inscenácie.
„Hudba je úžasná, lebo jej rozumejú v každej krajine na svete. Je mi veľkou inšpiráciou v procese tvorby. Je neoddeliteľnou súčasťou divadla, aj mňa samotnej. Napĺňa ma spolu s réžiou, pretože si neviem predstaviť jedno bez druhého,“ vyznáva sa Janka.
Začalo sa to v Prahe
S hrou na píle sa prvýkrát stretla pred ôsmimi rokmi. Na návšteve u sestry v Prahe. Na Karlovom moste hral na píle chlapec z Austrálie.
O túto netradičnú hru sa začala viac zaujímať.
„Šokovala som všetky železiarstva v Poprade a okolí, keď som povedala, akú pílu hľadám a na čo ju budem používať. Popravde, chcela som to len vyskúšať, s tým, že ak nič, tak ju dám ockovi pod stromček. Pílu však bolo ťažké zohnať,“ prezrádza umelkyňa.
Nástroj z Ameriky
Pomohol jej brat z Ameriky. Býva neďaleko obchodu, kde predávajú takéto kuriózne hudobné nástroje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.