JELŠAVA. Dni mesta Jelšava aj v tomto roku ponúknu bohatý kultúrny i sprievodný program.
Uskutočnia sa pri príležitosti 775. výročia prvej písomnej zmienky o Jelšave.
Neodmysliteľnou súčasťou sobotňajšieho programu Dní mesta Jelšava, prebiehajúceho v areáli mestského futbalového štadióna, budú tradičné súťaže.
„Už XIV. ročník súťaže vo varení gemerských guliek dokazuje neutíchajúci záujem o túto súťaž tak zo strany súťažiacich družstiev, ako aj zo strany návštevníkov podujatia. Gemerské guľky, jedlo typické pre naše mesto a región, môžete v rámci súťaže ochutnať na viacero spôsobov. Každé súťažiace družstvo (obec) má totiž svoj vlastný, rokmi vycibrený recept na túto miestnu pochúťku. Veľkej obľube sa teší aj Záhradkárske tajomstvo pod štopľom – súťaž o najlepšiu domácu pálenku, do ktorej sa každoročne prihlási približne 30 súťažiacich so svojimi vzorkami destilátov,“ uviedla riaditeľka Mestského múzea v Jelšava Tatiana Strelková.
Dobrú zábavu a uvoľnenú atmosféru prinášajú tradičné súťaže, kultúrny program a sprievodné podujatia, ku ktorým patrí aj športový program základnej školy – Ješko a Nočná hasičská súťaž, ktorú organizuje DHZ. Dni mesta Jelšava sú každoročne tiež príležitosťou pripomenúť si významné momenty súvisiace s mestom.
Preto sa aj tento rok bude časť programu niesť v oficiálnejšom, slávnostnom duchu, a to v piatok 15. júna od 18.00 hod. v rímsko-katolíckom Kostole sv. Petra a sv. Pavla, kde budú odovzdané ocenenia za aktívnu činnosť v prospech mesta Jelšava.
Nasledovať bude krst knihy Pánu Bohu za chrbtom a piatkový program v kostole zakončí koncert dychového orchestra z partnerského mesta Slovenský Komlóš.
„V roku 2017 nadviazalo mesto Jelšava užšiu spoluprácu s insitnými maliarmi slovenského pôvodu z Kovačice v Srbsku, ktorých po úspešnej výstave v mestskom múzeu opäť privítame v Jelšave. Pozývame na vernisáž ich obrazov, ktorá sa bude konať v sobotu 16. júna o 17.00 hod. v Mestskom dome kultúry v Jelšave,“ poznamenala Strelková.
Obraz venujú Jelšave
Trojica umelcov – Jozef Haviar, Ján Žolnaj a Ján Glózik bude zároveň počas dní mesta naživo maľovať obraz, pomyselnú mozaiku spájajúcu život Slovákov z Dolnej zeme s bohatou históriou nášho mesta.
Obraz následne venujú Jelšave.
Počas 40 rokov maliarskej tvorby si Ján Glózik vytvoril jedinečný a rozpoznateľný štýl. Z množstva jeho diel venoval dva reprezentačné obrazy impozantných rozmerov, ktoré znázorňujú príchod Slovákov na Dolnú zem a osídľovanie Kovačice, jubileu jeho rodiska.
Po týchto obrazoch nasledovali ďalšie.
Za dielo grandióznych rozmerov venované oslave 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, mu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák odovzdal striebornú plaketu za tvorivosť a propagáciu slovenského insitného umenia v Srbsku, za rozvoj slovensko-srbských vzťahov v oblasti kultúry a prezentáciu Slovenskej republiky v zahraničí.
Koncom roka 2016 predstavitelia Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave oslovili Glózika, aby k 500. výročiu reformácie namaľoval obraz.
Po mesiacoch dôkladnej práce bol výsledok hotový – obraz veľkolepých rozmerov, znázorňujúci Dr. Martina Luthera, ktorý 31. októbra 1517 vo Wittenbergu ustanovil 95 téz proti odpustkom.
Obrazy kovačických maliarov tiež vlastnia napr. Francois Mitterrand, Juan Carlos, Pele, Allain Delon či Mick Jagger.
„Je pre nás preto veľkou cťou, že venovaním obrazu, ktorý počas Dní mesta Jelšava namaľujú spolu s Jánom Glózikom aj Jozef Haviar a Ján Žolnaj, sa staneme tretím mestom na Slovensku, ktoré bude zdobiť umelecké dielo týchto majstrov štetca,“ uzavrela Strelková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.