V Gánovciach v okrese Poprad sa pred vyše 90 rokmi našla lebka neandertálca.
Nálezisko už roky zveľaďujú.
Vyrástol tam Geopark Neandertal. Nielen sochy, ale aj preliezačky či hojdačky pripomínajú časy dávno minulé.
Obec Gánovce sa nachádza približne 3 km juhovýchodne od Popradu.
V minulosti tu boli kúpele s minerálnou sadrovcovo–zemito–uhličitanovou kyselkou, avšak nie vďaka nim sa stala obec svetoznámou.
Miesto vo všetkých učebniciach antropológie zabezpečil Gánovciam travertín, lepšie povedané, travertínový výliatok mozgovne neandertálca, ktorý bol nájdený na kope Hrádok.
Slávny príbeh gánovského nálezu sa začal v roku 1926, keď robotníci lámali kameň a jeden z nich našiel sploštenú travertínovú hrudu, pripomínajúcu mozog aj so zvyškami kostí.
Nález si odniesol domov predák robotníkov Koloman Koki.
Pokladal ho za mozog mladého mamuta a onedlho ho predal známemu bádateľovi Jaroslavovi Petrbokovi, ktorý v tejto oblasti zbieral fosílie pre pražské Národné múzeum.
V roku 1937 bola prvýkrát vyslovená domnienka, že môže ísť o odliatok lebečnej dutiny pravekého človeka a na tejto téze pracoval od roku 1948 významný antropológ Emanuel Vlček.
Po dlhých dišputách napokon medzinárodná komisia antropológov v roku 1958 dala názoru, že ide o výliatok lebečnej dutiny neandertálca, za pravdu a verifikovala ho priamo v Gánovciach.
Táto dedinka sa tak dostala do učebníc ako miesto nálezu jedinečnej pamiatky na neandertálskeho človeka pod Tatrami, ktorý tu žil v poslednej medziľadovej dobe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.