SLOVENSKÝ RAJ. Ani sezónna uzávera rokliny Kyseľ v Slovenskom raji nezabránila tomu, aby do nej vkročil horský vodca so skupinkou troch turistov.
V národnom parku sú celoročne otvorené všetky rokliny. Kyseľ je však pre návštevníkov zatvorený od 31. októbra do polovice júna.
Ochranári boli nekompromisní. Skupinka „narušiteľov“ odišla z rokliny s 240-eurovou pokutou.
Kyseľ - najvyšší stupeň ochrany
Roklinu Kyseľ sprístupnili pre verejnosť pred dvoma rokmi, po neuveriteľných 40 rokoch.
Rozsiahly požiar, ktorý pred desaťročiami v Kyseli vypukol, vtedy zničil faunu i flóru rokliny. Roklina potrebovala dlhé desaťročia, aby sa ako-tak pozviechala.
Kyseľ patrí do najvyššieho stupňa ochrany, tzv. zóny A.
V rokline majú svoj domov vzácne spoločenstvá s deväťsilom Kablíkovej. Rastú na sutinách na jej dne a potrebujú sa na jar rozvinúť. Rovnako vzácne dravce potrebujú pokoj.
Aj preto sa roklina otvára až od 15. júna.
Ochranári roklinu monitorujú. Podľa riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Tomáša Dražila v zime prešlo roklinou pár desiatok ľudí.
„Väčšinou to boli kontrolné záležitosti. Ak však niekto poruší sezónnu uzáveru, sme na to veľmi citliví,“ zdôraznil T. Dražil.
Registrovaný vodca
Pri porušení pravidiel sú ochranári nekompromisní, priestupcov pokutujú. V poslednom spomínanom prípade dostal každý jeden pokutu 60 eur.
Ochranári na nich natrafili pri kontrole rokliny, nachádzali sa už v jej strede. Boli v plnom výstroji pripravení prejsť ferratu Kyseľ.
„Zarážajúcim prekvapením pre nás bolo, že skupinku viedol registrovaný horský vodca, nie nejaký amatér,“ uviedol riaditeľ Správy NP SR.
Podľa našich informácií išlo o vodcu zo Spiša.
Výhovorky typu, že sme o tom nevedeli, u ochranárov neobstoja. Aj tu platí, že neznalosť neospravedlňuje.
„Informácia o sezónnej uzávere je pri vstupe do rokliny. Roklina je prehradená reťazou, na ktorej visí výrazná a veľká žltá tabuľa, text je v slovenskom aj anglickom jazyku. Informujeme o tom aj na našich tabuliach v nástupných centrách na ferratu na Čingove, Podlesku a Kláštorisku a na webe,“ doplnil T. Dražil.
Skúsenosti aj v Tatrách
S porušeniami zákazov majú skúsenosti aj vo Vysokých Tatrách a podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka sú bohaté.
„Vybrané pokuty v sume tisícok eur v minulosti svedčia o tom, že návštevníci parkov, česť výnimkám, nie sú ochotní rešpektovať usmernenia, ktoré sú nesporné v prospech biodiverzity,“ uviedol riaditeľ.
Potvrdil, že porušenia sú pomerne časté, i keď výška vybraných sankcií klesá.
„Hádam sa raz dožijeme aj toho, že návštevník územia pochopí, že je tu na návšteve a má sa rekreovať, má obdivovať a nie škodiť.“
Zo strany horských vodcov evidujú požiadavku zavedenia výnimiek pre horských vodcov.
„Žiadosť sa rieši a to momentálne v konaní s orgánom ochrany prírody,“ doplnil riaditeľ TANAP-u.
Podľa T. Dražila v Slovenskom raji výnimky pre horských vodcov nechystajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.