BETLIAR. Kaštieľ Betliar je jediným kaštieľom na Slovensku, v ktorom sa zachránili pôvodné zbierky. Vďaka tomu sa stal unikátom a jednou z najnavštevovanejších slovenských pamiatok.
Ako informovala Judita Krajčiová z múzea v Betliari, kaštieľ a park v Betliari zachránil pred pustošením evanjelický farár Štefan Havlík.
Jeho pamiatku si pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí v sobotu počas Noci múzeí a galérií uctia odhalením pamätnej tabule.
Druhým významným menom je spoluzakladateľka umenovedy Alžbeta Güntherová-Mayerová, ktorá ako prvá v búrlivých päťdesiatych rokoch minulého storočia spracovala zbierky hradu a kaštieľa.
Pripravili rôzne aktivity
„Pri príležitosti Noci múzeí a galérií predstavíme návštevníkom nové priestory tvorivých dielní, ktoré boli vytvorené po rekonštrukčných prácach vo dvore budovy grófskej kuchyne. Táto časť areálu doteraz nebola využívaná a odteraz bude venovaná našim najmenším návštevníkom pre ich tvorivé aktivity,“ uviedla Krajčiová.
Programy pre deti budú organizovať v priebehu celého roka. Chýba ale názov nových priestorov a preto by radi zapojili aj širokú verejnosť do hľadania mena.
Súťaž o najlepší názov tvorivých dielní bude súčasťou otvorenia týchto priestorov.
Otvorenie bude spojené s aktivitami pre deti, ktoré o jednej popoludní spestrí detské divadlo Theátrum z Rožňavy.
Podvečer sa na pódiu pred kaštieľom predstavia hudobníci Marek Lacko a Tomáš Sučík.
Vo večerných hodinách si návštevníci budú môcť vybrať z dvoch typov prehliadok.
Budú to klasické prehliadky stálej expozície a tiež špeciálne prehliadky po nezvyčajných trasách pod vedením odborných pracovníkov, ktorí budú rozprávať o hrdinoch betliarskeho kaštieľa.
Vyvrcholením sobotného večera bude ohňostroj pred kaštieľom, ktorý mal veľkú obľubu v aristokratických kruhoch už od 18. storočia a tvoril neoddeliteľnú súčasť každej väčšej šľachtickej oslavy.
Kaštieľ a jeho areál budú pre návštevníkov prístupné do polnoci.
Zachraňoval zbierky, odsedel si päť a pol roka
Tohtoročnú Noc múzeí a galérií sa rozhodli venovať hrdinom, ktorí sa zaslúžili o záchranu andrássyovských zbierok v kaštieli Betliar.
Jedným z nich je evanjelický kňaz Štefan Havlík (6. február 1914 Podbranč – 2. december 1997 Banská Bystrica), ktorý bol v roku 1945 poverený ochranou historických a umeleckých pamiatok v Rožňave a okolí.
Okrem Betliara mal zaisťovať ochranu zbierok hradu Krásna Hôrka a mauzólea v Krásnohorskom Podhradí ako aj Baníckeho múzea v Rožňave.
Jeho úlohou bolo podávať správy o stave zverených objektov a ich zbierok, starať sa o spravovaný majetok a sebestačnosť finančného hospodárenia.
Ako informovala Krajčiová, vykonštruované obvinenia však prerušili jeho činnosť.
Národný výbor ho podozrieval z odvozu uzavretej debny z kaštieľa do jeho vlastného bytu.
Údajne bránil poštátneniu tým, že nenahlásil vedomosť o veciach, ktoré boli súčasťou majetku grófa, pričom sám ich v roku 1944 ukryl u miestnych obyvateľov.
Havlík tieto obvinenia odmietal a proti uzneseniu Miestneho národného výboru z 25. apríla 1950 sa bránil otvoreným listom.
Havlík si nakoniec odsedel päť a pol roka vo viacerých československých väzniciach.
„Havlík ako splnomocnený ochranca spravovaných objektov a hnuteľností plniaci si z tejto funkcie vyplývajúce povinnosti bol tŕňom v oku ľuďom, ktorí sa snažili priživiť na pozostalosti Andrássyovcov. Považujeme Havlíka za jednu z hlavných osobností v záchrane a zachovaní andrássyovských zbierok okrem Alžbety Güntherovej-Mayerovej,“ povedala Krajčiová.
Poďakovanie za prácu
Doložila, že múzeum by mu dnes za obetavú prácu, ktorú v Betliari odviedol a záchranu vzácnych zbierkových predmetov rado vyslovilo poďakovanie.
O očistenie jeho mena a rehabilitáciu sa usilujú jeho dve deti a Viola Fronková, ktorá sa jeho osudom zaoberá v súvislosti s vydaním druhej časti knihy Cirkev v útlaku.
Múzeum sa svojou časťou takisto snaží prispieť k dopovedaniu jeho príbehu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.