JABLONOV N/T. Máj patrí v Jablonove nad Turňou už tradične ochutnávke vín. Aký bol minulý rok pre vinárov sme sa porozprávali so starostom obce Slavomírom Zubriczkym.
Ochutnávka vín patrí v Jablonove nad Turňou už k tradičným podujatiam. Bola v tomto roku niečím odlišná od tých predchádzajúcich?
– Áno, je to tak. Snažíme sa organizovať toto podujatie každoročne a tak uchovávať naše tradície a zvyklosti, ktoré patrili do tohto regiónu od nepamäti. Aby sa toto podujatie nestalo všedným, každoročne sa snažíme vytvoriť nejakú kultúrno-spoločenskú udalosťou, ktorá súvisí s vínnou tematikou. Za posledné tri roky sme nadviazali veľmi úzku a blízku spoluprácu s vínnymi rytiermi z Európskeho rádu vínnych rytierov maďarského konzulátu a vínnymi rytiermi Gemersko-turnianskeho rádu Sv. Urbana, ktorí sa každoročne zúčastňujú tejto ochutnávky vín a spoločne ukladáme vence k soche sv. Urbana.
Sv. Urban je patrónom vinárov. Tento rok sa slávnosť obohatila o posvätenie revitalizovaného parku a jeho odovzdania do užívania s jeho pomenovaním podľa patróna vinárov sv. Urbana. Park bol obnovený a zrekonštruovaný z dotácie EŠIF – Program rozvoja vidieka, nachádza sa v obci pred katolíckym Kostolom najsvätejšej Trojice, kde je aj socha sv. Urbana.
Vynovený park symbolizuje vínnu révu vo vinohrade, kde bočné chodníky znázorňujú viničné výhonky a hlavný chodník symbolizuje kôl pri viniči. Park sa obnovil na počesť vinárov a vinohradníkov, ktorí svojou pracovitosťou, húževnatosťou a odhodlaním udržiavajú vinohradnícke a vinárske tradície a zvyklosti. Sv. Urban bol za pápeža zvolený v roku 222. Legenda hovorí, že sa pred prenasledovateľmi ukryl vo vinici, čo mu zachránilo život. Od tej doby je sv. Urban patrónom vinárov, vinohradníkov, ale dokonca i debnárov. Všade, kde sa na území Slovenska pestovalo hrozno, patril 25. máj k významným sviatkom. Svätého Urbana ľahko dešifrujeme podľa ojedinelých individuálnych atribútov, ktorými sú strapec hrozna, vínna réva alebo súdok s vínom. Za tieto symboly vďačí okolnosti, že jeho sviatok bol v stredoveku prvým po ľadových mužoch, t. j. už v teplom období, keď vínna réva nasadzuje kvety.
Vinohradníci si uctievali tohto patróna, snažili sa získať jeho podporu a modlitbami si vyprosiť u neho priazeň a predovšetkým ochranu úrody vo viniciach. Všemožné spôsoby naklonenia si tohto patróna sa udržali v praktizovaní archaických úkonov súvisiacich s ovíjaním jeho sochy girlandami rozvinutej vínnej révy alebo kladením nádob s vínom k jeho nohám. Niekedy sa ľudia aj spontánne rozhnevali na svätca, ktorý nepriniesol dobré počasie, napríklad tak, že ho polievali špinavou vodou, alebo ak v tento deň pršalo, vliekli svätcovu sochu po zemi a hádzali ju do potoka. Mnohé obce mu postavili pekné kaplnky, ku ktorým sa chodievali modlievať procesie v deň jeho sviatku.
V sobotu 5. mája bola verejná časť, no neverejná časť už prebehla skôr. Čo všetko teda súvisí s podujatím?
– V sobotu 5. 5. sa konala verejná ochutnávka vín, kde mohla široká verejnosť degustovať už ohodnotené vína, ktoré degustátori – odborníci hodnotili 28. 4., a posúdiť kvalitu tohto moku. Odborná komisia hodnotila vína v 100-bodovom systéme a vína boli hodnotené z niekoľkých hľadísk, ako vzhľad, vôňa, chuť a celkový dojem, z ktorých potom vzišlo celkové hodnotenia vín. Zriadené boli dve komisie po 5 členov. Vína, ktoré získali viac ako 90 bodov, dostali ocenenie „zlaté“, vína v bodovom rozhraní 85 – 89, 99 boli strieborné a od 80 – 84,99 bronzové. Boli aj vína, ktoré dostali menej ako 80 bodov, tých však bolo veľmi málo. Z celkového počtu 122 vzoriek dostalo 29 vín zlaté ocenenie. Šampiónom bielych vín sa tento rok stal Rizling vlašský 2017 a červených Frankovka modrá 2015. Keďže k dobrému vínu patrí aj dobré jedlo, nebolo to inak ani u nás. Tradičná plnená kapusta, lokše, grilované dobroty, guláš a čerstvé ovocné šťavy z miestnej muštárne doplnili tento gastronomický sviatok. O dobrú náladu sa poobede postarala aj hudba pod vedením Maroša Rusnáka.
Ako sa darí vínu v Jablonove nad Turňou? Aké sú podmienky pre účasť vinárov?
– Vinič, ako každá poľnohospodárska plodina, je závislý hlavne od počasia. Svoju úlohu zohrávajú aj klimatické podmienky a pôdne zloženie, tieto sú pre víno v našom regióne priam stvorené. Tohoročná súťaž prevýšila naše očakávania a degustačné komisie mali k dispozícii kvalitné vína, a to aj napriek pomerne suchému letu a škodám spôsobených lesnou zverou, vtáctvom a hmyzom. Navzdory spomínaným neprajnostiam bol rok 2017 pre vývoj viniča priaznivý a s kvalitou strapcov sme mohli byť spokojní. Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že nastúpený trend je pozitívny, lebo kvalita hodnotených vín je z roka na rok vyššia. Pre účasť v našej regionálnej súťaži vín je jediná podmienka a to je tá, aby mal vinár vinohrad v jednej z obcí – od Silickej Jablonice po Turňu nad Bodvou. Samozrejme, možnosť na účasť dávame aj vinárom z iných regiónov, ich vína však v súťaži figurujú ako vína hodnotené „mimo súťaž“, čo znamená, že sa bodovo ohodnotia, no nie sú zaradené do kategórie porovnávaných vín z nášho regiónu. Veľké poďakovanie patrí vinárom z nášho regiónu, obecnému zastupiteľstvu, zamestnancom obce a sponzorom, ktorí prispeli a pomohli zorganizovať toto podujatie, pretože bez ich pričinenia by sa táto súťaž nemohla uskutočniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.