Hovoria vám niečo Čenčice, Machalovce, Hadušovce, Primovce, Miklušovce, Filice, Čepanovce, Mečedeľovce, Imrichovce, Štefanovce, Stotince či Majerka?
Pravdepodobne nie, iba ak bývate niekde blízko, alebo tam žije nejaký váš známy.
Spomínané obce nemáte odkiaľ poznať, pretože už neexistujú. Zanikli, ale predsa v nich žijú ľudia.
Ako je to možné? Tieto obce totiž nezanikli zrovnaním so zemou, ale prestali existovať ako samostatné administratívne jednotky.
Markušovský či čepanovský kaštieľ?
Na Spiši je obcí, ktoré stratili svoju samostatnosť, pomerne veľa. Dochádzalo k tomu najmä vtedy, ak sa menšia obec nachádzala tesne vedľa väčšej a kvôli zjednodušeniu administratívy sa spojili.
K zlučovaniu dedín s inými obcami dochádzalo predovšetkým v 20. storočí, i keď niekoľko obcí stratilo svoju samostatnosť už v 19. storočí.
To bol aj prípad Petroviec pri Spišskom Podhradí. K ich spojeniu so susednou obcou Granč došlo v polovici 19. storočia, čo môžeme usudzovať z toho, že na mape z roku 1876 sa už obec uvádza ako Granč-Petrovce.
Na rozdiel od iných obcí, ktoré stratili svoju subjektivitu však Petrovce ostali aspoň ako súčasť názvu obce.
Toľko šťastia však nemali Čepanovce.
Táto obec ležiaca v bezprostrednej blízkosti Markušoviec bola samostatná do konca 19. storočia. V tom čase bola pripojená k svojmu susedovi. Hranica medzi Čepanovcami a Markušovcami viedla približne medzi kostolom a renesančným kaštieľom.
Kostol s hradom (nazývaný aj hradným kaštieľom) boli teda na území Markušoviec, zatiaľ čo renesančný kaštieľ s letohrádkom Dardanely sa nachádzali na území Čepanoviec.
Dnes tento kaštieľ každý nazýva markušovským, resp. kaštieľom v Markušovciach.
Ak by sme však chceli byť historicky presní, v skutočnosti ide o kaštieľ v Čepanovciach.
Podobný osud postihol taktiež už v druhej polovici 19. storočia aj Mečedeľovce, ktoré boli v tom čase pričlenené k najbližšej obci Spišský Štvrtok.
Na začiatku 19. storočia žilo v Mečedeľovciach len 79 ľudí v 11 domoch. Ani po dvesto rokoch sa počet obyvateľov tejto, dnes už miestnej časti, príliš nezmenil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.