BETLIAR. Ako to vyzeralo v obývačke Andrássyovcov, kde sa sprchovali a z akých tanierov jedávali večeru? Kaštieľ Betliar ponúka odpovede aj na takéto otázky.
Sídlo najvýznamnejšieho aristokratického rodu v Európe v 19. storočí je návštevníkom sprístupnené celoročne, stačí si spraviť čas a objaviť kus histórie.
Kaštieľ Betliar je slovenským unikátom. Ako jediný sa aj po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami.
Nepostretol ho osud ostatných šľachtických rezidencií, jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea.
Kaštieľ sa začal budovať v 14. storočí. Sprvoti to bola len jednoduchá prízemná budova. Postupne sa dobudovávala. V rokoch 1441 –1451 už bola dvojpodlažná, s vnútorným osovým nádvorím s piatimi miestnosťami.
Na konci 15. storočia boli vybudované diagonálne nárožné veže na juhovýchodnej, severovýchodnej a juhozápadnej strane.
V prvej polovici 16. storočia vybudovali dvojpodlažný objekt na severnej strane, obrátený k starému objektu vnútorným nádvorím.
V rokoch 1557-1565 vznikli nové obytné priestory. Betliar dostal podobu ako ho poznáme dnes až po ďalších, viac ako tristodvadsiatich rokoch.
Šestnásť kúpeľní
Bolo to skutočne luxusné sídlo, určené na reprezentačné účely svojich majiteľov - Andrássyovcov.
Gróf Emanuel I. Andrássy sa inšpiroval predovšetkým anglickými vidieckymi sídlami, no na kaštieli môžeme nájsť aj prvky ovplyvnené francúzskou architektúrou.
Kaštieľ je súčasťou komplexu budov, ktoré zabezpečovali pohodlie jeho obyvateľov.
„Tu, kde je náš bufet a pokladňa, boli kuchyňa a byty služobníctva, východne od kaštieľa stál ateliér a byt mladšieho grófa a na opačnej strane boli koniarne a hospodársky dvor,“ prezrádza múzejná pedagogička Veronika Straková.
Emanuelov syn, gróf Gejza I. nechal kaštieľ začiatkom 20. storočia zmodernizovať, čím vznikla skutočne luxusná rezidencia s elektrickým osvetlením, ústredným kúrením, 16 kúpeľňami, krásnou knižnicou a početnými pohodlnými apartmánmi, kde okrem jeho rodiny bývala aj spoločenská elita, zúčastňujúca sa na chýrnych betliarskych poľovačkách.
Mapa z povaly
Andrássyovci sú známi svojou zberateľskou záľubou a práve vďaka nej sa môže Betliar pýšiť množstvom zaujímavých exponátov.
„Len ťažko vybrať jediného favorita. Návštevníci u nás môžu vidieť hodnotné zbierky porcelánu a fajansy, výtvarné diela, športové ocenenia, no taktiež exotické trofeje a egyptologickú zbierku,“ vymenúva Straková.
Väčšina exponátov neopustila budovu desiatky rokov, no z času na čas múzejníci objavia vzácny exponát zhodou šťastných náhod.
„Jedným zo zaujímavých objavov je mapa, respektíve plán mesta Viedeň z roku 1778. Pochádza od vojenského kartografa Josepha Daniela Hubera a bola vyrobená na objednávku priamo od kráľovnej Márie Terézie. Mapa je jedinečná v tom, že je malej mierky – čiže je veľmi detailná. V praxi to znamená, že jej rozmery presahujú 12 metrov štvorcových. Našla sa na povale hospodárskej budovy a minulý rok sa ju podarilo reštaurovať.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.