SPIŠSKÉ BYSTRÉ, HRANOVNICA. Pravidelne pred štartom letnej vodáckej sezóny v Prielome Hornádu v Slovenskom raji sa vodáci, ochranári aj samosprávy pasujú s tonami odpadu v potokoch ústiacich do Hornádu.
Z vôd vyzbierajú niekoľko kontajnerov odpadu všetkého druhu.
Samospráva i ochranári hovoria o začarovanom kruhu.
Problémom sú časti obcí v Spišskonovoveskom a Popradskom okrese, ktoré obývajú neprispôsobiví obyvatelia.
Tým, že malé prítoky Hornádu pretekajú kolóniami, v ich vodách končí odpad z miestnych domácností.
„Už 11 rokov sa venujem tejto problematike a môžem potvrdiť, že odpad z rómskych osád tvorí až 80 % všetkého odpadu, ktorým sa znečisťuje Hornád a následne priehrada Ružín. Kvantá odpadu sa v úžinách Hornádu zachytávajú na jeho brehoch,“ zdôraznil Róbert Javorský zo Správy Národného parku Slovenský raj.
Ochranári každý rok upozorňujú obce na problém s odpadom.
V spolupráci aj s dobrovoľníkmi následne čistia brehy potokov.
Podľa starostu obce Spišské Bystré Mariána Luhu (nez.), osadníci pravidelne, i napriek upozorneniam, vysypávajú odpad do miestneho potoka Bystrá.
„Každoročne v rámci malých obecných služieb brehy potoka čistíme, no zakrátko sú znova plné odpadu. Je to doslova začarovaný kruh. Aj pri nedávnom čistení skončili v kontajneroch tony odpadu - od plastov, skla, domáceho odpadu až po mŕtve zvieratá. Doslova si z potoka robia kafilériu,“ priblížil M. Luha.
Osadníci sa znečisťovaním potoka zrejme netrápia, sami potvrdzujú, že odpad do vody vyhadzujú.
Je to pre nich jednoduchšie, ako ho vysypávať do kontajnerov.
Pomohli by prísnejšie sankcie
Starosta M. Luha potvrdil, že osadníci na poplatku za komunálny odpad samospráve dlhujú vyše 15-tisíc eur.
Obci by tieto peniaze pomohli, mohli by za ne napríklad opraviť cesty.
Samospráva spolu s dobrovoľníkmi a turistami už o týždeň, v rámci Dňa Zeme, plánuje ďalšie väčšie upratovanie na brehoch potoka.
Podľa R. Javorského je dôležitý razantnejší prístup k znečisťovateľom.
„Horný tok Hornádu v dĺžke približne 20 kilometrov, od Vikartoviec až po Betlanovce, je zasypaný smetím. Dôležité je pomenovať, kde odpad vzniká a ako sa tomu dá zabrániť. Nemôžeme pred tým zatvárať oči. Situáciu by mohli zlepšiť prísnejšie sankcie na pôvodcov odpadu. Inak sa to bude z roka na rok opakovať stále a stále,“ dodal ochranár.
Pred prvým májom ochranári spolu s vodákmi plánujú do oblasti horného toku Hornádu vyraziť znova na ďalšie väčšie čistenie brehov potokov a rieky Hornád.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.