ROŽŇAVA. V Dome tradičnej kultúry Gemera prebehol v sobotu už 22. ročník krajskej súťažnej prehliadky amatérskej filmovej tvorby Cineama 2018.
Tvorcovia z celého Košického kraja súťažili v troch vekových kategóriách – do 16 rokov, od 16 do 21 rokov a nad 21 rokov.
V najsilnejšie obsadenej kategórii medzi najmladšími nadšencami filmu mala porota v zložení Ľubomír Viluda, Ivan Kršiak, obaja z Akadémie umení v Banskej Bystrici, a Noémi Ráczová zo Školy umeleckého výtvarníctva v Košiciach, ťažkú úlohu, a tak sa zrodili dve prvé miesta.
Získali ich Adam Babuščák zo ZUŠ v Košiciach za animovaný film Bermudy a Barbora Šustrová zo ZUŠ Poprad za animovaný film Medzi nebom a zemou.
Medzi autormi do 21 rokov si sošku Goskara za prvé miesto odniesol Šimon Šebo za hraný film Lovec.
V kategórii nad 21 rokov sa porota rozhodla prvé miesto neudeliť. Druhé získal Peter Daduľák za animovaný film Banič.
Dovedna súťažilo v prehliadke 36 filmov, z nich 21 postúpilo na celoslovenskú prehliadku v Nitre.
Deti film baví
„Súťažná prehliadka sa delí na tri kategórie, a vlastne tak by sa dala hodnotiť aj kvalita jednotlivých kategórií. U tých najmenších detí je priam až neskutočné, ako kvalita ide každým rokom hore. Človek si povie, že lepšie to už nebude, a vždy niečím prekvapia. Nápadmi, stvárnením filmov, žánrovou pestrosťou. Obdivujem ľudí, ktorí sa dokážu týmto deťom venovať a že tu majú toľko detí, ktoré sa filmu venujú a robia ho naozaj veľmi dobre,“ uviedol porotca Ľubomír Viluda.
„Čo sa týka ďalších kategórií, pri strednej je dobré, že sa objavujú noví tvorcovia. Čo ma prekvapuje. Prídu, urobia film takí, ktorí s ním nemali nič spoločné. Chcú si to vyskúšať a je len dobre, že ak ich to chytí, budú v tom pokračovať. Problematickejšia je tretia kategória, tých najstarších. Paradoxne, v minulosti, keď sa nakrúcalo na filmovú surovinu, tak filmy robilo viac nadšencov. Dnes, keď sú možnosti neskutočné a film môže robiť naozaj takmer každý, tak v posledných rokoch počet i úroveň filmov idú trochu dole.“
Spomínaná situácia sa ukázala aj na hodnotení poroty. „Odzrkadlilo sa to aj na našom hodnotení. Kým pri nižších kategóriách je človeku ľúto, že nemôže oceniť viacero filmov, pri tých najstarších sme v tomto roku udelili len jednu cenu a ani prvé miesto nebolo. Je to aj počtom, ktorý klesá a aj kvalita. Nádejou však je, že tí najmenší pri tom ostanú a raz bude aj tých starších viac a prinesú si aj kvalitu,“ pokračoval Filuda.
Zo zúčastnených snímok síce žiadna nijako zvlášť nevyčnievala, no Filuda vidí prednosť v inom.
„Vybehla skôr celá kategória najmenších detí. Udelili sme dve prvé i dve tretie miesta. Pri deťoch je očividné, že chcú. Bol som prekvapený, že sála bola od začiatku plná. Čo sa týka tém, som rád, že pri deťoch ich učitelia pochopili, že to čo treba na začiatku urobiť, je nechať ich hrať sa, baviť sa filmom. Filmíky sú také hravé, tvorivé, nemusia riešiť svetový mier. Dôležité je, aby deti získali lásku k filmu. Starší, keď sa naučia trochu remesla, sa vracajú. Vidieť, že tí, čo boli predtým hraví, teraz k tomu pridávajú myšlienku. Málokedy funguje, že príde akoby hotový tvorca. Tu sa ukazuje, že práca s deťmi má zmysel. Lebo vidieť, že napredujú.“
Úspešná premiéra
Medzi zúčastnenými prevládali tvorcovia z Košíc a spišského regiónu, no svoje zastúpenie mali aj Rožňavčania. Medzi deťmi do 16 rokov kolektív autorov s animovaným filmom Zimné radovánky.
Hovorí o tom, ako ľuďom reklamy otravujú život, je to paródia na princíp prerušovania filmov reklamami, v tomto prípade reklamy prerušované filmom. Vznikol počas letnej animovacej školy, ktorú už štyri roky organizujú v Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave.
Druhý zástupcom Rožňavy boli štvorica stredoškolákov. Samuel Horáni, Michal Novák, Chiara Jozefčáková a Kristína Kerekešová. Súťažili s hraným filmom Submerso.
„Film vznikal tak, že s Kristínou sme dostali nápad, poďme natočiť film,“ začal Samuel Horáni.
„Zatiahli sme do toho našich najbližších a najlepších kamarátov. Zistili sme, že máme isté skryté vlohy. Kristína je veľmi dobrá v práci s kamerou, Chiara nám napísala scenár, Michal to zrežíroval, ja som to zostrihal. Ukázalo sa, že všetci štyria veľmi dobre spolupracujeme, až tak, že sa dokážeme dostať na celoslovenské kolo.“
Film je príbeh dievčaťa, ktoré prežíva rozchod s chlapcom. „Je o tom, čo prežíva, o jej pocitoch. Zahrali sme si v ňom my štyria, Chiara a ja sme boli hlavné postavy, Michal a Kristína boli vedľajšie. V scénach, v ktorých sme potrebovali viac ľudí, nám pomohli aj kamaráti,“ uviedol Horáni.
V úspech svojho diela verili. „Vyzeralo dobre a ľudia nám dávali šancu. Keď sme videli konkurenciu, povedali sme si, že OK, nebude to až také jednoduché, ale nakoniec to dobre dopadlo. Sme radi,“ zhrnul Horáni.
Zo strany organizátora, ktorým je Gemerské osvetové stredisko, sa Cineame venuje Anežka Kleinová.
„V ostatných rokoch je to také rovnaké. Máme okolo tridsať filmov, teraz ich bolo 36. Už pár rokov sledujem trend, že najpočetnejšie je zastúpená kategória do 16 rokov. Začalo tvoriť mnoho detí. Robia animované filmy. Je to žáner, ktorý im ide, baví ich a sú pedagógovia, ktorí sa im venujú,“ uviedla Kleinová.
V tejto kategórii súťažil aj spomínaný film Zimné radovánky, ktorý vznikol za pomoci Gemerského osvetového strediska.
„Keďže som sa podieľala na jeho výrobe, bola som zvedavá na názor poroty. Hodnotili ho ako zábavný a postúpili sme na celoslovenskú prehliadku,“ pokračovala Kleinová.
V kategórii do 21 rokov sa prezentovali hlavne študenti košických stredných škôl zameraných na filmovú tvorbu. „No sú aj takí, ktorí sa tu jednoducho zjavia. Ako sa stalo aj v prípade Rožňavčanov, ktorí sa vo voľnom čase rozhodli, že si urobia film. Možno práve toto sú tí skutoční amatérski filmári. Ako boli niekedy, že si z vlastnej vôle, vo voľnom čase, bez vedenia, celkom sami natočili film. O to viac ma teší, že sa im podarilo postúpiť na celoslovenské kolo,“ povedala Kleinová.
Desať rokov s Goskarom
Figúrka Goskara sprevádza Cineamu už desať rokov. Jej tvorkyňou je hrnčiarka Renka Kseničová. Myšlienka udeľovať Goskara bola kolektívnym nápadom.
„Na GOS-ke vznikol Goskar,“ podotkla s úsmevom Kleinová. „Bolo to také prirodzené. Samotný Goskar je taký veselý, uletený, umelecký týpek.“ Na každý ročník pripravia štyri figúrky pre víťazov kategórií a jednu do zásoby, ak by sa v súťaži objavil nejaký výrazný počin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.