Všetko sa to začalo, keď mal František Bednár 11 rokov.
Vpád armád Varšavskej zmluvy, zabitie devätnásťročného Jozefa Bonka a postrelenie jeho spolužiakov v auguste 1968 sa vryli do spomienok malého chlapca veľmi hlboko.
Postupne v ňom rástlo presvedčenie, že žije v okupovanom štáte, kde vládne zločinecký režim a je nutné proti tomu všemožne bojovať.
Narodil sa 15. februára 1957 v Poprade ako jediný syn Františka a Heleny Bednárovcov. Ako dieťa zažil nádej Pražskej jari a vzápätí aj šok z obsadenia republiky vojskami socialistickej päťky.
Niekoľkokrát videl, ako sa prelieva nevinná krv úplne zbytočne.
To všetko na neho pôsobilo veľmi intenzívne a na rozdiel od svojich kamarátov odmietal tráviť čas v pionierskych táboroch.
Vzbúrencom bol od mladi
Svoje stredoškolské roky začal na gymnáziu. Vedenie na neho tlačilo, aby sa učil ruštinu a vstúpil do Socialistického zväzu mládeže, preto sa radšej v druhom ročníku rozhodol školu opustiť.
Neskôr sa na učňovke vyučil za elektromechanika a po ukončení dvojročnej základnej vojenskej služby sa zamestnal ako kurič a údržbár.
Mnohé domáce aj svetové udalosti z konca 70. a začiatku 80. rokov ho utvrdili v rozhodnutí niečo urobiť proti komunistickému režimu.
Spolu s ďalšími rovnako zmýšľajúcimi priateľmi sa v roku 1983 vybrali do vtedajšej Juhoslávie. Prostredníctvom Rádia Slobodná Európa, ktoré dlhodobo pravidelne počúvali, chceli naviazať kontakt so Západom.
Aby si zabezpečili prípadný dôkaz svojej lojality, odoslali na adresu vtedajšieho vedúceho tajomníka KSČ balík, ktorý obsahoval nástražné elektronické zariadenie, fungujúce ako falošná bomba.
To sa im napokon stalo osudným. Po dvoch rokoch sa pre chybu jedného z členov skupiny našli zvyšky káblov od nástražného zariadenia, ktoré Františka Bednára s balíkom priamo spojili.
Čakal ho tvrdý trest
Štátna bezpečnosť ho zatkla vo februári 1984 a onedlho ho Krajský súd v Košiciach odsúdil na 14 rokov väzenia za protištátnu trestnú činnosť.
Pohoršil mu aj fakt, že odmietol prezradiť mená svojich spolupracovníkov a všetku zodpovednosť vzal na seba. Trest si mal odpykať v III. nápravnovýchovnej skupine v Leopoldove. Jeho časť si napokon odkrútil aj v II. nápravnovýchovnej skupine v Ilave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.