ROŽŇAVA. Výrobu piva približuje návštevníkom výstava Od chmeľu k pivu, ktorú v uplynulých dňoch sprístupnilo Banícke múzeum v Rožňave vo svojej galérii.
Pripravilo ju Tribečské múzeum v Topoľčanoch a jej autormi sú Oľga Kostolná a Ondrej Godál.
Podľa Sylvie Holečkovej z Baníckeho múzea v Rožňave je s pivovarníctvom úzko spätá aj Rožňava.
"Varenie piva priniesli do oblasti Gemera v 13. storočí nemeckí kolonisti, ktorí pochádzali z vyspelejších hospodárskych a spoločenských pomerov. Spočiatku sa pivo varilo v domácnostiach, neskôr v mestách. Každé mesto malo svojho sládka, ktorý podliehal priamo mestskej samospráve. Právo varenia a čapovania piva patrilo medzi významné regálne práva, ktoré bolo trvalým zdrojom príjmov do mestskej pokladnice. Takýmto právom disponovala v minulosti aj Rožňava," uviedla Holečková.
Na regulárnosť tohto práva podľa nej dozeral aj člen mestskej rady, zvaný Bierherr, ktorý dohliadal na miery a ceny predávaného piva, ako aj na jeho kvalitu.
"Cechové artikuly rožňavským pivovarníkom potvrdil 8. júna 1652 ostrihomský arcibiskup Juraj Lippay. Cech pivovarníkov sa tešil v meste veľkej vážnosti a spolu s ostatnými cechmi sa pravidelne predstavoval pred novozvolenou mestskou radou a richtárom," priblížila Holečková.
V Rožňave bol veľkosklad
V 19. storočí sa podľa nej začali pivovary zakladať vo väčších mestách.
V Rožňave pôsobil v prvej polovici 20. storočia veľkosklad piva.
Známym veľkoobchodníkom s pivom v meste bol Eugen Rosenblüth.
V súčasnosti pôsobí v Rožňave pivovar, ktorý je najstarším novodobým remeselným pivovarom na Slovensku.
"Výstava Od chmeľu k pivu je v Rožňave doplnená o zbierky z historického fondu Baníckeho múzea v Rožňave a o súkromnú zbierku pivových pohárov," dodala Holečková.
Výstava je pre verejnosť prístupná do 29. apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.