ROŽŇAVA. Poslaním výtvarnej súťaže bolo poukázať na to, že dôležitá nie je len samotná láska medzi partnermi, ale aj láska medzi ľuďmi, úcta, obetavosť, či starostlivosť.
Ocenením najlepších prác vyvrcholila výtvarná súťaž s názvom Láska mojimi očami alebo Valentín trochu inak, ktorej prvý ročník organizovalo rožňavské SocioCentrum.
Vyhodnotenie sa uskutočnilo minulý utorok v priestoroch Gemerskej knižnice v Rožňave, kde sú výtvarné práce aj vystavené.
Nielen láska
„Február je mesiac, v ktorom mnohí oslavujú sviatok sv. Valentína. Našim zámerom bolo poukázať na tému „láska“ a „medziľudské vzťahy“ nielen medzi mužom a ženou. Poslaním súťaže bolo poukázať na to, že dôležitá nie je len samotná láska medzi partnermi, ale aj láska medzi ľuďmi, úcta, obetavosť, starostlivosť, spolupráca, odpustenie, podanie pomocnej ruky, pomoc človeka človeku, láska k sebe a láska k životu ako takému,“ uviedla Renáta Hencelová zo SocioCentra.
„Naša súťaž bola určená pre všetkých – deti, mládež i dospelých. Súťažné práce by mali mať tvorivý charakter, mali by vypovedať o tom, ako vnímame seba, svoju rodinu, priateľov, ako si pomáhame, čo máme radi, čo sa nám páči, a ako pociťujeme lásku a blízkosť vo svojom živote.“
Obavy sa nepotvrdili
Nádejní výtvarníci mohli súťažiť v štyroch vekových kategóriách. Organizátor oslovil školy v Rožňave i poskytovateľov sociálnych služieb v regióne.
Štart súťaže sprevádzali aj obavy, či zaujme a osloví ľudí.
„Keďže mnohí zastávajú názor, že naše deti nechcú vyjadrovať svoje pocity, že mnohí sme pasívni, nič nechceme, do ničoho sa nezapájame, obávali sme sa, že nepríde žiadna práca. Súčasťou tejto februárovej témy bola i ponuka skupinovej práce so žiakmi formou preventívno-poradenskej aktivity. Je pravda, a mrzí nás, že nie všetkých oslovila myšlienka povzbudiť a podporiť sebavyjadrenie a empatiu detí, žiakov, študentov a pracovať s touto témou. Veľmi milo nás však prekvapili ZŠ Pionierov, ZUŠ Rožňava, Spojená škola internátna Rožňava, SZŠ Rožňava, ako aj Psychiatrická liečebňa S. Bluma v Plešivci, Nízkoprahové denné centrum, Útulok a nocľaháreň Diecéznej charity Rožňava. Aj touto cestou ešte raz ďakujeme vedeniam, pedagógom, sociálnym pracovníkom a terapeutom v týchto zariadeniach, ktorí aj takto motivujú a podporujú žiakov a klientov,“ pokračovala Hencelová.
„Rovnako ďakujeme za podporu a pomoc sponzorom, vďaka ktorým sme mohli oceniť výhercov súťaže. Veľmi nás potešila aj veľká účasť zástupcov zariadení, škôl a samotných účastníkov na vyhodnotení súťaže. Za spoluprácu ďakujeme Gemerskej knižnici v Rožňave.“
Neľahká úloha
Celkovo bolo prihlásených 55 prác.
„Všetky práce boli krásne, emotívne, vyjadrovali hlbokú myšlienku a úctu k rodine, blízkym, priateľom, ľuďom v núdzi, seniorom, ale aj zvieratám a k životu ako takému. Hodnotiaca komisia bola zložená zo zástupcov IA Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Nízkoprahového denného centra v Rožňave a SocioCentrum Rožňava. Proces hodnotenia bol veľmi náročný, nakoľko práce boli úžasné. Dôkazom toho je i to, že v kategóriách B a C sme udelili dve prvé, druhé i tretie miesta,“ povedala Hencelová.
Ako si viedli
V kategórii A (do šesť rokov) neboli prihlásené žiadne práce. V kategórii B (od 6 do 12 rokov) si prvé miesta odniesli Martin Nálepa (9 r.) – Láskydžús pre seniorov a Ivana Kisidaiová (9) – Už teraz ho ľúbim. Druhé miesto získali Natália Benedikty (8) – Ja – mamkin poklad, Tomáš Havran (10) – Svetová láska detí a hračiek. Na treťom mieste skončili Lukás Szaszák (8) – Láska nerozlišuje farby pleti, Ema Almášiová (9). V kategórii C (od 12 do 18 rokov) sa o prvenstvo podelili Zoja Lengyelová (13) – Obeta, podpora, pomoc a Adam Tomi (15) – Pomoc neznámemu. Ocenenie za druhé miesto získali Benjamin Brudz (13) a Mariana Karalová – Kamarátky s handicapom. Tretie skončili práce Kristíny Karnoltovej (13) – Tie najkrajšie dni s ňou a Viktórie Jánovej (14) – Ja a tety v domove.
Medzi dospelými zvíťazil Ladislav Gažík – Láska a mottá, druhá skončila Darina Darvašová – Túžba po mojich deťoch a tretí bol Rudolf Vysocký – Láska a nádej.
„I táto aktivita bola realizovaná ako súčasť rozvojových programov a komunitných aktivít SocioCentrum. Naša činnosť sa sústreďuje na rôzne skupinové aktivity pre deti a mládež, seniorov a osoby v ťažkej životnej situácii, a okrem nízkoprahového charakteru sa zameriavame na preventívne témy, rozvoj zručností a kompetencií,“ uzavrela Hencelová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.