ROŽŇAVA. Je to už rok, čo občianske združenie Otvor dvor rekonštruuje bývalý františkánsky kláštor na Námestí baníkov v Rožňave.
Členovia občianskeho združenia Otvor dvor spolu s dobrovoľníkmi či nezamestnanými v rámci spolupráce s úradom práce už rok rekonštruujú kláštor na Námestí baníkov v Rožňave.
„V priebehu prvého roka sme odstránili linoleá z podláh v celom kláštore, ako aj olejové nátery na stenách. Tým sme dosiahli výrazné odvlhčenie, vysušenie múrov v celej budove. Z átria, Rajský dvor, sme odstránili brečtan, ktorý pokrýval celý tento priestor až do výšky okien na prvom podlaží. Celú budovy sme vypratali, vyhodili sme starý nábytok a stavebný odpad. Olejové nátery sme odstránili aj z pôvodných drevených zárubní a z dverí, ktoré po ošetrení ostanú na pôvodných miestach.,“ uviedol člen OZ Otvor dvor Radoslav Kovács.
„V zimných mesiacoch pokračujeme v odstraňovaní olejových náterov z pôvodných drevených okenných rámov. Na jeseň sme v spolupráci s firmou Pro Monumenta, ktorá sa špecializuje na opravy a rekonštrukcie historických budov, vyriešili havarijný stav časti strechy, podarilo sa nám nahradiť prehnitý trám novým a tak zabrániť zatekaniu do budovy. Keďže sme získali grant z Nadácie EPH, podarilo sa nám zrekonštruovať vstupnú chodbu z hlavného vchodu do budovy a priľahlú veľkú miestnosť, kde sme odstránili staré vrstvy omietok, steny sme omietli novou, špeciálnou reštaurátorskou omietkou, a odkryli sme pôvodné farebné linky a kvetinové ornamenty na stropoch. V spolupráci so Strednou odbornou školou sme v rámci odborného výcviku ponúkli študentom vyskúšať si stavbu tehlovej priečky s prechodovými dverami, čo úspešne zvládli. Spojazdnili sme tiež kanalizáciu, vodu a elektrické rozvody. Okrem toho sme sa v priebehu roka uchádzali v rámci rôznych grantových schém o externé finančné prostriedky s vlastnými projektmi, na výsledky stále čakáme.“
Nadšenie pretrváva
V roku 2015, keď sa združenie uchádzalo o nájom, prevládali nadšené predstavy o tom, čo všetko sa v budúcom komunitnom centre bude diať, čo bude ponúkať ľuďom. Pretrváva toto nadšenie aj v súčasnosti?
„Áno, samozrejme, stále sme nadšení. Čo je nové a čo sme si nie vždy vedeli predstaviť, sú nové, zaujímavé problémy a výzvy technického, organizačného i personálneho charakteru, ktoré sme museli a stále musíme riešiť. Berieme to ale ako prirodzenú súčasť toho, o čo sa snažíme a o čom sme stále presvedčení, že to chceme, spojazdniť kláštor ako kultúrno-kreatívne centrum, otvorené najrôznejším aktivitám Rožňavčanov i cezpoľných v spoločenskej, komunitnej, environ-mentálnej, sociálnej, kultúrnej i umeleckej oblasti,“ upresnil Kovács.
Kláštor je historická budova, ktorá bola v minulosti zanedbávaná. Odrazilo sa to aj na jej vzhľade. Aké sú najväčšie úskalia jej rekonštrukcie?
„Najväčšie úskalie, ktoré aktuálne riešime, je neexistencia kúrenia a všetky podklady pre stavebné povolenie. Bez týchto dvoch vecí nemôžeme robiť žiadne aktivity ani se-riózne rekonštrukcie,“ pokračoval Kovács.
Čo tam bude
V priestoroch kláštora nájdu svoje zázemie miestne občianske združenia, bude to priestor pre stretnutia neformálnych skupín Rožňavčanov a Rožňavčaniek, ktorí a ktoré si napríklad budú chcieť plánovať svoje projekty v rámci participatívneho rozpočtu pre Rožňavu (v budúcich rokoch), bude tu zázemie pre ľudí, ktorí sa venujú jazde na bicykloch v prírode, mali by tu byť predajňa pre tvorivých ľudí i bezobalový obchod, bude tu kníhkupectvo, knižnica, kaviareň.
Na druhom poschodí budú výtvarné ateliéry, skúšobňa pre hudobné kapely, nahrávacie štúdio, sociálny podnik krajčírskej dielne, konferenčná miestnosť, ktorú si bude možné prenajať, plánujeme tu tiež fotoštúdio.
V ďalšej časti druhého podlažia budú ubytovacie priestory pre tzv. rezidenčné pobyty, to znamená pre kreatívnych ľudí, umelcov, dizajnérov z iných miest na Slovensku alebo zo zahraničia, ktorí tu pobudnú nejaký čas, aby tu tvorili.
„Týchto ľudí tiež chceme zapojiť do aktivít v kláštore, aby sme tu tak dostali nový pohľad a novú umeleckú kvalitu. V podkrovných priestoroch bude pripravené ubytovanie pre mladých ľudí z rôznych krajín EÚ, ktorí tu budú môcť stráviť rok v rámci programu Európska dobrovoľnícka služba (Erasmus plus) a ktorí do Rožňavy prinesú okrem vlastných schopností a umu aj nové kontakty a kultúru zo svojich domovských krajín a miest,“ načrtol Kovács.
Zdroje
Združenie zatiaľ celú svoju činnosť rieši dobrovoľnícky, formou darov (reštaurátorské omietky, stroje), pomoc s vyvážaním stavebného odpadu poskytlo mesto Rožňava, uchádzajú sa o 2 percentá z dane z príjmu.
„Získali sme 10 000 eur z Nadácie EPH. Uchádzame sa o granty z Nadácie Ekopolis, kde sme postúpili do druhého kola, a tiež v programe Efektívna verejná správa z ministerstva vnútra, čakáme na výsledok z programu Obnov si svoj dom. Finalizujeme projekt zameraný na Jánosa Kadára,“ informoval Kovács.
Dobrá spolupráca s úradom práce
Na prácach sa okrem členov o.z. Otvor dvor podieľajú aj ich kamaráti, študenti SOU, zorganizovali tiež niekoľko verejných brigád pre Rožňavčanov a Rožňavčanky, ktoré sa osvedčili a budú v nich pokračovať.
„Najmä nám však pomáha spolupráca s Úradom práve sociálnych vecí a rodiny v Rožňave, pretože v rámci dvoch programov zamestnanosti v kláštore počas roka pracovalo asi 15 dlhodobo nezamestnaných, niektorí z nich ešte stále pracujú. Bez nich by sme neboli tam, kde teraz sme,“ povedal Kovács.
Okrem toho im bezplatnými radami a konzultáciami pomáhajú ľudia, ktorí podobné kultúrne centrá spustili a prevádzkujú v iných mestách na Slovensku, Nová Cvernovka, Tabačka, Stanica Zárečie, Nová Synagóga.
Dôležitým medzníkom pre združenie bude rok 2021, keď uplynie 5 rokov od začiatku nájmu a bude sa prehodnocovať.
Dovtedy by mali sprístupniť prízemie. Stihnú splniť podmienky? „Sme presvedčení, že áno,“ uzavrel Kovács.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.