ROŽŇAVA. Už 73. výročie oslobodenia mesta i dvanásť rokov od pádu lietadla so slovenskými vojakmi pri maďarskej obci Hejce si pripomenuli v uplynulých dňoch v Rožňave.
Začiatok roka už tradične patrí na východe Slovenska aj spomienke na vojakov padlých pri oslobodzovaní od nepriateľa počas druhej svetovej vojny.
V Rožňave sa kladenie vencov k pomníku konalo v utorok 23. januára. Okrem 73. výročia si prítomní predstavitelia samosprávy, rožňavskej posádky a zástupcovia združení a organizácií pripomenuli aj 12. výročie pádu lietadla s vojakmi Armády SR pri maďarskej obci Hejce.
Boli medzi nimi aj dva vojaci, ktorí sa narodili v Rožňave. Pochovaní sú na rožňavskom cintoríne.
Po položení vencov a kytíc predniesol vojenský kňaz Ján Szakalla modlitbu.
„Každý rok sa pre nás začína spomienkou na kolegov. Ako povedal náš padre, toto je memento, že aj keď začína nový rok, nevieme dňa ani hodiny,“ uviedol pplk. Oliver Toderiška, veliteľ práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany z rožňavskej posádky. „Spolupracujeme s príbuznými vojakov a snažíme sa im pomáhať.“
Zaslúžia si úctu
Kladenia vencov sa pravidelne zúčastňujú aj členovia Zväzu protifašistických bojovníkov.
„Pád lietadla a smrť vojakov bola obrovská tragédia nielen pre ozbrojené sily, ale hlavne pre ich rodičov a príbuzných, i vojakov v zálohe. Málokto si vie predstaviť, aké to je stratiť kolegu a potom to musieť ísť povedať jeho rodičom. Som rád, že sa na ich nezabúda, nielen zo strany armády, ale i mesta či ďalších organizácií. Prídu a pripomenú si ich pamiatku,“ povedal Milan Malček, podpredseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) a predseda základnej organizácie partizána Tótha SZPB.
„Dlhé roky bolo hovorené, že Rožňavu oslobodila Červená armády, no málokto dodal, že jej súčasťou bola aj 4. rumunská armáda, konkrétne 6. armádny zbor, ktorý sa podieľal na oslobodzovaní Rožňavy. Spolu s Plešivcom a Silickou planinou boli súčasťou obranného valu, ktorý vytvorili jednotky 1. maďarskej a 8. nemeckej armády a mali zabezpečiť, aby postupujúce jednotky sa nedostali do priestoru Rožňavy a Plešivca. Boli to dôležité body, lebo po ich páde sa otvorila cesta smerom na Dobšinú, resp. Štítnik a Revúcu. Nepriateľ stratil aj zásobovacie trasy. Situáciu pri oslobodzovaní komplikovalo aj to, že jednotky nemali skúsenosti z bojov v horskom teréne. Na území Slovenska padlo viac ako 10-tisíc rumunských vojakov, na Silickej planine v priebehu 12. a 13. januára ich bolo 1260, zaslúžia si úctu a pamiatku.“
Prichádzajú aj mladí ľudia
Tragédia pri obci Hejce je podľa primátora Rožňavy Pavla Burdigu mementom v živote Rožňavčanov i mesta Rožňava.
„Zomreli pri nej aj dvaja Rožňavčania. Pre dvoma rokmi som navštívil miesto tragédia a vzdal hold. To je, myslím si, minimum, čo si obete zaslúžia,“ uviedol Pavol Burdiga. Podľa neho je tiež dôležité, že si každý rok pripomíname oslobodenie mesta.
„Som rád, že prichádzajú aj mladí ľudia. Ďakujem pedagógom, bez ich práce by to asi nebolo. Nemôžem vynechať ani zväz protifašistických bojovníkov, veľmi ich vážim. Treba si pripomínať, že sloboda neprichádzala ľahko. Bez pričinenia našich predkov by sme nemohli žiť v takej dobe, ako žijeme teraz,“ uzavrel primátor mesta Rožňava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.