LEVOČA. V päťdesiatych rokoch boli kňazi a rehoľníci najväčším tŕňom v oku komunistického režimu.
Vždy sa však našli ľudia, ktorí im boli ochotní pomôcť. Patrili k nim aj dvaja Levočania – Martin Hritz a Fridrich Fritz.
Starší z dvojice, Martin, sa narodil v Levoči v roku 1923. Po oslobodení mesta spod nemeckej okupácie nastúpil na miesto úradníka na tamojšom miestnom národnom výbore.
Pracoval tam aj v prelomovom roku 1948, keď krajinu ovládli komunisti, aj on bol členom KSS. Ich zaobchádzanie s kňazmi a rehoľnými sestrami sa mu však rozhodne nepáčilo a otvorene s tým nesúhlasil.
Nezostalo však len pri nespokojnosti, ale Martin Hritz sa prenasledovaným rozhodol pomôcť aj prakticky a vydával im falošné občianske legitimácie. Samozrejme, prasklo to a v decembri 1950 ho zavreli.
Nasledovalo vypočúvanie, týranie a napokon rozsudok, podľa ktorého bol vinný z velezrady a vyzvedačstva.
Vymerali mu 15 rokov basy a skončil v Leopoldove, kde si mal trest namáhavo odpracovať.
Po siedmich rokov ho napokon podmienečne prepustili, no nálepka nespoľahlivého mu zostala.
Zavreli Spišskú Kapitulu
Deväť rokov života vzali komunisti aj Fridrichovi Fritzovi.
Narodil sa síce v marci 1928 v Prešove, no rodina sa po vojne usadila v Levoči, lebo ich prešovský byt bol zbombardovaný.
Fridrich dokončil levočské gymnázium, zmaturoval a vybral si štúdium teológie. V seminári na Spišskej Kapitule ho zastihli pohnuté časy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.