POPRAD. Popradská samospráva by sa chcela intenzívnejšie zaoberať otázkou bezdomovcov v meste.
„Vieme postarať o mačičky, psíkov, a pritom ľudia mrznú na uliciach. Chceme to riešiť, začleniť ich do spoločnosti a to tak, že im dokážeme dočasne pomôcť s ubytovaním, poskytnúť prácu, a hlavne vybudovať systém, ktorý by bol udržateľný,“ povedal primátor Jozef Švagerko.
Ako informoval komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda, mesto na svojom území eviduje vďaka monitoringu približne 120 osôb bez domova.
Ako vyplýva zo štatistiky sociálneho odboru, tento počet sa za posledných sedem rokov dramaticky nemení, v roku 2011 ich napríklad bolo 146.
Sociálny podnik
Pomôcť by podľa primátora Švagerka mohlo aj zriadenie sociálneho podniku.
V tejto súvislosti sa už stretol so starostom Spišského Hrhova Vladimírom Ledeckým, kde obecný podnik funguje už viac ako 15 rokov.
„Sociálny podnik predstavuje prácu, ak ju niekomu poskytnete, donútite ho ráno vstávať, vytvoriť si návyky, ktoré možno stratil a pomôžete mu začleniť sa do spoločnosti,“ povedal.
Podnik by sa podľa jeho slov mohol napríklad zaoberať úpravou zelene v meste, neupravených plôch a podobne.
„Tým, že zamestnanosť stúpa, máme menej ľudí na verejnoprospešných prácach, aj to by teda mohla byť cesta pre ľudí bez domova, ktorí chcú niekde začať,“ dodal.
Podľa Petry Zavackej zo sociálneho odboru na Mestskom úrade v Poprade je bezdomovectvo celospoločenský fenomén, samospráva sa však snaží už dlhodobo s ľuďmi bez domova pracovať.
Nemôžu ich prinútiť prijať pomoc
„Pomáha im pri riešení ich ťažkých životných situácií, je nápomocná každému, kto sa chce postaviť opäť na vlastné nohy. Poskytuje intervenciu vo forme sociálnych služieb zameraných na prevenciu, riešenie alebo zmiernenie nepriaznivej sociálnej situácie, do ktorej sa ľudia bez domova dostanú,“ uviedla.
Dodala, že legislatíva neumožňuje niekoho prinútiť, aby ponúkanú pomoc prijal.
„Pomôcť človeku na ulici, pomôcť mu zmeniť životný štýl, ktorý sa stal pre neho už železným zvykom, nasmerovať jeho myslenie, spôsob života na želateľnú a hlavne akceptovateľnú úroveň, je nesmierne náročné a často sa to na prvýkrát ani nepodarí. Sociálny pracovník je však vždy pripravený pomôcť mu odraziť sa od dna, hoci by to malo byť po stýkrát. Bez aktívnej účasti niečo vo svojom živote zmeniť, snahy človeka, ktorého sa to týka, sa to však nedá,“ poznamenala.
Poskytované služby
Ľudia bez domova môžu v súčasnosti využívať služby, ktoré poskytuje Zariadenie sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia na Levočskej ulici s kapacitou 35 osôb.
Okrem možnosti prenocovania ponúka aj služby výdajne šatstva, strediska osobnej hygieny a práčovne, rovnako tam môžu dostať aj teplú polievku.
Využiť môžu aj sociálne poradenstvo, pomoc môžu získať pri vybavení dokladov, umiestnení v zariadeniach sociálnych služieb či pri zapojení sa do aktivačných prác, ktoré organizuje mesto.
Viacerí však uprednostňujú život na ulici.
„Sú aj takí, ktorí odmietajú ponúkané služby sociálnych zariadení, kde by sa museli podrobiť určitým pravidlám a mali by určité povinnosti. Ale aj im je potrebné ponúknuť pomoc,“ uviedla Zavacká.
Vojenský stan
Aj to je jedným z dôvodov, prečo mesto počas zimných mesiacov už niekoľko rokov ponúka nízkoprahové bývanie vo vyhrievanom vojenskom stane.
„Je určený pre ľudí bez domova v najkritickejšom stave, pre dlhoročných bezdomovcov, často s vážnymi zdravotnými a inými problémami, ktorí nie sú schopní splniť požiadavky ubytovní a nocľahární, ako je napríklad nulová alkoholová tolerancia či z akéhokoľvek iného dôvodu odmietajú služby v zariadení,“ vysvetlila Zavacká.
Vojenský stan má kapacitu desať osôb, od jeho postavenia ešte v novembri minulého roka ho využilo doposiaľ približne 40 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.